"Po kolędzie" czy "po kopertę"? Czas odwiedzin duszpasterskich [VIDEO, SONDA]

Opublikowano:
Autor:

"Po kolędzie" czy "po kopertę"? Czas odwiedzin duszpasterskich [VIDEO, SONDA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zaraz po świętach Bożego Narodzenia rozpoczyna się czas wizyt duszpasterskich. Kapłani odwiedzają swoich parafian w domach, aby wspólnie z nimi się modlić, porozmawiać nie tylko o sprawach parafialnych oraz udzielić błogosławieństwa.

 

 

Przy tej okazji zwykle składa się dobrowolną ofiarę. Według różnego rodzaju statystyk średnio jest to 50 zł od rodziny. Zebrane pieniądze przeznaczone są np. na pokrycie bieżących kosztów związane z utrzymaniem parafii albo na konkretne przedsięwzięcia np. położenie nowego dachu na świątyni, budowę kościoła czy wymianę okien w budynku wikariatu.Cel, który proboszcz ustala z radą parafialną, jest podawany do wiadomości publicznej przed rozpoczęciem kolędy. Część z zebranych kwot przeznaczana jest na cele diecezjalne, a część trafia do kapłanów. Z uwagi na to, że datki zwykle wręczane są w kopercie, niechętni Kościołowi ludzie twierdzą, że ksiądz nie chodzi "po kolędzie" tylko "po kopertę".

 

W przeprowadzonej na naszym fanpage'u ankiecie wyszło, że kolędę przyjmuje prawie 80% z ponad 200 osób, które oddały swój głos. Niektórzy nie uczestniczą w kolędzie z uwagi na swoje przekonania. Tak jest w przypadku osób niewierzących czy tzw. katolików niepraktykujących. Zdarza się też, że ktoś nie ma możliwości wzięcia urlopu. Kolęda odbywa się w dni powszednie, często rozpoczyna się już przed południem. W takich przypadkach można jednak skontaktować się z parafią i ustalić bardziej odpowiedni termin odwiedzin duszpasterskich. Dla jednych kolęda trwa zbyt krótko, inni czekają niecierpliwie na moment, gdy ksiądz zacznie się zbierać do wyjścia.  

 

A Wy, czy przyjmujecie kolędę? Ile wkładacie w kopertę? Czy uważacie, że odwiedziny duszpasterskie powinny się odbywać w innej formie? Czy zdarzyło się Wam coś zaskakującego podczas kolędy. Uważacie, że kolęda trwa zbyt długo czy za krótko? Jakie są Wasze doświadczenia? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach i oddajcie głos w sondzie.

 

 

Temat kolędy z punktu widzenia kapłanów poruszyli też ojciec dr Franciszek Chodkowski i pochodzący z naszego miasta - ojciec Leonard Bielecki w jednym z filmików realizowanych w ramach cyklu "BezSloganu2". Mają one formę odpowiedzi na pytania zadawane przez internautów. Warto obejrzeć. Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości związane z wiarą można im je również przesłać. Nowe filmy są publikowane na fanpage'u i na kanale YouTube.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE