› Aktualności
12:14 / 10.01.2019

"Po kolędzie" czy "po kopertę"? Czas odwiedzin duszpasterskich [VIDEO, SONDA]

Zaraz po świętach Bożego Narodzenia rozpoczyna się czas wizyt duszpasterskich. Kapłani odwiedzają swoich parafian w domach, aby wspólnie z nimi się modlić, porozmawiać nie tylko o sprawach parafialnych oraz udzielić błogosławieństwa.

 

 

R E K L A M A

Przy tej okazji zwykle składa się dobrowolną ofiarę. Według różnego rodzaju statystyk średnio jest to 50 zł od rodziny. Zebrane pieniądze przeznaczone są np. na pokrycie bieżących kosztów związane z utrzymaniem parafii albo na konkretne przedsięwzięcia np. położenie nowego dachu na świątyni, budowę kościoła czy wymianę okien w budynku wikariatu.Cel, który proboszcz ustala z radą parafialną, jest podawany do wiadomości publicznej przed rozpoczęciem kolędy. Część z zebranych kwot przeznaczana jest na cele diecezjalne, a część trafia do kapłanów. Z uwagi na to, że datki zwykle wręczane są w kopercie, niechętni Kościołowi ludzie twierdzą, że ksiądz nie chodzi "po kolędzie" tylko "po kopertę".

 

W przeprowadzonej na naszym fanpage'u ankiecie wyszło, że kolędę przyjmuje prawie 80% z ponad 200 osób, które oddały swój głos. Niektórzy nie uczestniczą w kolędzie z uwagi na swoje przekonania. Tak jest w przypadku osób niewierzących czy tzw. katolików niepraktykujących. Zdarza się też, że ktoś nie ma możliwości wzięcia urlopu. Kolęda odbywa się w dni powszednie, często rozpoczyna się już przed południem. W takich przypadkach można jednak skontaktować się z parafią i ustalić bardziej odpowiedni termin odwiedzin duszpasterskich. Dla jednych kolęda trwa zbyt krótko, inni czekają niecierpliwie na moment, gdy ksiądz zacznie się zbierać do wyjścia.  

 

A Wy, czy przyjmujecie kolędę? Ile wkładacie w kopertę? Czy uważacie, że odwiedziny duszpasterskie powinny się odbywać w innej formie? Czy zdarzyło się Wam coś zaskakującego podczas kolędy. Uważacie, że kolęda trwa zbyt długo czy za krótko? Jakie są Wasze doświadczenia? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach i oddajcie głos w sondzie.

 

 

Temat kolędy z punktu widzenia kapłanów poruszyli też ojciec dr Franciszek Chodkowski i pochodzący z naszego miasta - ojciec Leonard Bielecki w jednym z filmików realizowanych w ramach cyklu "BezSloganu2". Mają one formę odpowiedzi na pytania zadawane przez internautów. Warto obejrzeć. Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości związane z wiarą można im je również przesłać. Nowe filmy są publikowane na fanpage'u i na kanale YouTube.

 

Ile dajcie księdzu w czasie odwiedzin duszpasterskich tzw. kolędy?

Ile dajcie księdzu w czasie odwiedzin duszpasterskich tzw. kolędy?

ankieta dodana 10.01.2019, ilość wszystkich głosów: 340
Nie więcej niż 10 zł
4%
Nie więcej niż 20 zł
24%
Nie więcej niż 50 zł
38%
Nie więcej niż 100 zł
12%
Nie więcej niż 150 zł
1%
Nie więcej niż 200 zł
2%
Powyżej 200 zł
4%
Nie daję w ogóle
16%
R E K L A M A
7
2
oceń tekst 9 głosów 78%
R E K L A M A