› aktualności
12:36 / 09.09.2013

Pojechali do biskupa z życzeniami

Pojechali do biskupa z życzeniami
Ponad dwie godziny trwały uroczystości w poznańskiej katedrze związane z udzieleniem sakramentu święceń biskupich pochodzącemu z Goli (gmina Jaraczewo) księdzu kanonikowi Damianowi Brylowi. Aby złożyć gratulacje nowo wyświęconemu trzeba było odstać w kolejce kolejne półtorej godziny.


W katedrze na zakończenie mszy św. odczytano listę nadesłanych gratulacji. Wśród nadawców obok kardynałów, biskupów, generałów zakonów, rektorów uczelni byli także starosta jarociński Mikołaj Szymczak i wójt gminy Jaraczewo Dariusz Strugała. - W czasie obrzędu święceń przypomina się biskupowi: „pamiętaj, że zostałeś wzięty z ludzi i dla ludzi ustanowiony, aby im pomagać w dążeniu do Boga”. Biskupstwo oznacza obowiązek, a nie zaszczyt, a biskup ma bardziej pomagać niż panować. Abym potrafił realizować te słowa, świadomy swoich ograniczeń, proszę o modlitwę - powiedział na zakończenie ksiądz biskup Damian Bryl. 

R E K L A M AMOBI - Fundacja-procent

Dalsza części uroczystości odbywała się w pobliskim seminarium duchownym. Przygotowano tam także poczęstunek dla 700 osób.  We mszy św. uczestniczyła bardzo liczna reprezentacja parafii Jaraczewo, a także delegacja z Goli, czyli rodzinnej wioski nominata. Sołtys Bartosz Banaszak był tak bardzo przejęty i wzruszony, że nie był w stanie powstrzymać łez. Do Poznania przyjechał także Dariusz Strugała - wójt gminy Jaraczewo z żoną Hanną oraz kilkunastoosobowa grupa radnych z przewodniczącym Romanem Skrzypczakiem na czele. W kolejce z życzeniami można było dostrzec m.in. Wiesławę i Piotra Biegunów - właścicieli zakładów mięsnych z Jaraczewa, Stanisława Jankowiaka - członka zarządu Spółdzielni Kółek Rolniczych w Jaraczewie oraz Ryszarda Nowaka - emerytowanego nauczyciela historii w jarocińskim liceum ogólnokształcącym, do którego uczęszczał nowy biskup. Nie zabrakło też strażaków z jednostki OSP w Goli (na zdjęciu). Obecni byli także proboszczowie m.in. z Jaraczewa, Ruska i Noskowa. Osoby składające gratulacje i życzenia najczęściej życzyły biskupstwa, a nawet Stolicy Apostolskiej.  

Szerzej w najbliższym wydaniu "Gazety Jarocińskiej".

(ls)

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%