Połączyła ich wojna i tragedia wysiedleń. Tablica odsłonięta w Opocznie

Opublikowano:
Autor:

Połączyła ich wojna i tragedia wysiedleń. Tablica odsłonięta w Opocznie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Tydzień temu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Pamięci o Wysiedlonych Jarociniakach. W czwartek 12 grudnia delegacja samorządowców udała się do Opoczna na uroczystości związane z odsłonięciem tablicy upamiętniającej mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej, którzy udzielili jarociniakom schronienia w czasie II wojny światowej.

 

 

 

Pierwszą tablicę upamiętniającą wydarzenia z grudnia 1939 roku odsłonięto w minioną niedzielę w Jarocinie. Znalazła swoje miejsce na obecnym budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Jarocinie. 80 lat temu to tutaj, do budowanego wówczas klasztoru oo. Franciszkanów, Niemcy spędzili Polaków. 9 grudnia, pod eskortą niemieckich żołnierzy, jarociniacy zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Zmuszeni zostali, by wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy m.in. Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa i wielu innych miejscowości.

Samorządowcy zatrzymali się m.in. na dworcu w Opocznie, na którym 80 lat temu wysadzono wypędzonych jarociniaków. - To z tego miejsca mieszkańcy Opoczna i okolicznych miejscowości przygarnęli naszych mieszkańców do swoich domów. Minęło 80 lat, a pamięć o tym wydarzeniu wciąż jest w nas żywa, dzięki wspomnieniom osób, które były świadkami tamtych dni i za ten dar serca jesteśmy wdzięczni - podkreślił Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

 

Dla upamiętnienia wydarzeń, w Opocznie także odsłonięto tablicę upamiętniającą wydarzenia z grudnia 1939 roku. Poświęcono ją mieszkańcom Ziemi Opoczyńskiej, którzy przyjęli pod swój dach ludność przymusowo wysiedloną przez niemieckich okupantów z Powiatu Jarocińskiego. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali burmistrzowie: Jarocina - Adam Pawlicki i Opoczna - Dariusz Kosno wraz z potomkami wypędzonych Jarociniaków. Byli to: Jacek Kranz - wnuk dr. Leona Idaszewskiego, który spisał "Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina", Jarosław Szych - wnuk wypędzonego z Jarocina Kazimierza Szycha, który później, w okolicy Opoczna walczył w partyzantce oraz Alicja Wolińska - córka wypędzonej z Jarocina rodziny Wolińskich - przedwojennych właścicieli zakładu rzeźnickiego na jarocińskim rynku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE