› Aktualności
07:22 / 05.11.2016

Policja zatrzymała ich po zmroku. Tego się nie spodziewali

Policja zatrzymała ich po zmroku. Tego się nie spodziewali

fot. KPP Jarocin

Jarocin. Gmina Jarocin. Policja w Jarocinie. KPP Jarocin. Ruch Drogowy Jarocin

R E K L A M A

Dzięki wspólnej akcji Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Urzędu Miejskiego w Jarocinie, policjanci systematycznie wyposażają mieszkańców powiatu jarocińskiego w elementy odblaskowe. Tym razem mundurowi działania pod hasłem „Widoczny znaczy bezpieczny” prowadzili w okolicach miejscowych nekropolii – informuje Agnieszka Zaworska rzecznik KPP w Jarocinie.  

Tak to widzą kierowcy.  - Godzina. 17.30. policjantki z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Jarocinie patrolują drogę powiatową w miejscowości Twardów. Droga ta nie posiada chodnika, brak jest oświetlenia ulicznego. Gdy radiowóz zbliża się do cmentarza, policjantki dostrzegają, w odległości około 30 metrów, 7 osób idących obiema stronami drogi. Jedna z nich to mężczyzna prowadzący rower. Ubrany w ciemną odzież, rower nie posiada oświetlenia. Po drugiej stronie idą rodzice z czwórką małych dzieci. Ich odzież też jest głównie  w szarych barwach. Radiowóz jechał z prędkością około 25 km/h. Zatrzymał się niemal natychmiast. Gdyby był to inny pojazd, jadący z prędkością dozwoloną tj. 50 km/h, mógłby nie zdążyć wyhamować - zauważa mł. asp. Agnieszka Zaworska. - Gdyby z przeciwka jechał inny pojazd i oślepił kierującego, mógłby w ogóle nie zobaczyć pieszych. Doszłoby do tragedii. Gdyby rowerzysta i piesi mieli na sobie elementy odblaskowe, policjantki i inni kierowcy zauważyliby ich z odległości około 100 metrów.

Tym razem nie doszło do tragedii. Sprawcy wykroczeń, jak informuje policja, zostali pouczeniu o obowiązku stosowania elementów odblaskowych. Ponadto, w ramach akcji, rowerzysta został  wyposażony w kamizelkę odblaskową i lampę rowerową. Piesi otrzymali od policjantek opaski i zawieszki odblaskowe. Ich widoczność znacznie się zwiększyła. Ta sytuacja to jeden z licznych przykładów, jak wiele daje odblask, jak duży wpływ ma on na widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego a co za tym idzie, jak bardzo zwiększa ich bezpieczeństwo.

Należy pamiętać, że zgodnie z artykułem 11 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym pkt 4a, za niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku, policjant może nałożyć mandat karny w wysokości do 100 zł.

Działania „Widoczny znaczy bezpieczny” prowadzone są przez jarocińskich mundurowych już od września, zarówno podczas spotkań w szkołach, jak i takich działań, jak te na drodze. Celem mundurowych jest uświadomienie mieszkańcom powiatu jarocińskiego, że często sami stwarzają zagrożenie na drodze, zarówno dla siebie jak i innych uczestników ruchu. Pokazują, że zwiększenie własnego bezpieczeństwa jest bardzo proste, chociażby przez używanie odblasków.

Dzięki współpracy jarocińskiej komendy z WORD Kalisz i Urzędem Miejskim w Jarocinie policjanci, prowadząc działania profilaktyczne, systematycznie wyposażają mieszkańców powiatu w różnego rodzaju elementy zwiększające ich widoczność i bezpieczeństwo. Tym razem rowerzyści otrzymywali lampki rowerowe, piesi kamizelki i opaski odblaskowe. Bo być widocznym znaczy być bezpiecznym.

R E K L A M A
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M A

Zdjęcia ilość zdjęć 7