› Aktualności
13:45 / 06.08.2019

Prąd ze śmieci? W Jarocinie to robią i chcą powiększyć produkcję

Prąd ze śmieci? W Jarocinie to robią i chcą powiększyć produkcję

fot. A. Konieczna

Do jarocińskiego Zakładu Gospodarki Odpadami dostarczane są śmieci z 19 gmin. Ich ilości są na tyle duże, że zaczęto się zastanawiać, jak je wykorzystać. Została pobudowana komora. Do niej trafia część odpadów, z których produkowany jest… prąd. Ile go jest i co się z nim dzieje?

 

R E K L A M AMOBI - Fundacja-procent

 

Zakład Gospodarki Odpadami produkuje biogaz ze śmieci, z niego z kolei wytwarza energię elektryczną. Do tej pory odbywało się to w jednej komorze.

 

 

[UWAGA rolnicy - ta informacj jest dla was - TUTAJ są szczegóły]

 

 

Teraz spółka chce powiększyć produkcję. Dlatego prezes Witosław Gibasiewicz w obecności burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego (gmina Jarocin jest większościowych udziałowcem ZGO) podpisał umowę na budowę drugiego zbiornika do produkcji biogazu.

 

 

- Te działania zmierzają do zapewnienia samowystarczalności energetycznej spółki ZGO. Właśnie kończymy obliczenia efektywności tego zbiornikaza, który już mamy za miesiąc lipiec. Wynika z nich, że będzie to pierwszy miesiąc, kiedy więcej energii sprzedamy niż zakupimy na własne potrzeby (obrót energią odbywa się za pośrednictwem spółki Energa) - poinformował Witosław Gibasiewicz, prezes spółki podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji podpisania umowy na budowę drugiego zbiornika na biogaz.

 

 

 

[powiat jarociński ma nowego inspektora nadzoru budowlanego - więcej czytaj TUTAJ]

 

 

Nowa komora - podobnie, jak już istniejąca - będzie miała pojemność 1.000 m3. Ma zostać wybudowana do połowy grudnia tego roku i kosztować niecałe 550 tysięcy złotych.

 

 

[o oszczędnościach innej gminnej spółki czytaj TUTAJ]

 

 

ZGO, aby wyłonić wykonawcę trzy razy ogłaszał przetarg. Za każdym razem oferty składne przez zainteresowane podmioty przekraczały budżet, który spółka miła na ten cel. Wreszcie - za trzecim razem, firma Drobud wyceniła inwestycję na kwotę, która mieści się w zaplanowanej przez ZGO puli pieniędzy.

 

 

Cieszę się, że to zadanie wykona lokalna firma, bo na pewno zrobi to dobrze. Poza tym płaci tu podatki i zatrudnia miejscowych ludzi, a to dodatkowy bonus dla naszej Ziemi Jarocińskiej - stwierdził Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

0
2
oceń tekst 2 głosów 0%