› Aktualności
19:37 / 10.01.2019

Prezydent odznaczył generała. Medal odebrał wnuk

Prezydent odznaczył generała. Medal odebrał wnuk

fot. Jakub Sitkowski/KPRP

Pochodzący z Mieszkowa generał brygady Stanisław Taczak został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Honorowe odznaczenie z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał wnuk generała, Jerzy Gogołkiewicz podczas centralnych obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

 

 

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował Orderami Orła Białego pośmiertnie dwóch dowódców Powstania Wielkopolskiego: generała brygady Stanisława Taczaka - pierwszego przywódcę Powstania Wielkopolskiego oraz generała broni Józefa Dowbor-Muśnickiego - Dowódcę Powstania Wielkopolskiego od 16 stycznia 1919 roku do jego zakończenia.

 

[ZOBACZ TEŻ] PARK IMIENIA MAJORA ZBIGNIEWA HRABIEGO OSTRORÓG-GORZEŃSKIEGO PODWOI SWOJĄ POWIERZCHNIĘ

 

Order nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele innych państw. W imieniu pochodzącego z Mieszkowa Stanisława Taczaka, order odebrał wnuk generała - Jerzy Gogołkiewicz. Odznaczenie zostało wręczone osobiście przez prezydenta Andrzeja Dudę, który uczestniczył w ogólnopolskich obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Obecna była także delegacja z Jarocina z burmistrzem Adamem Pawlickim na czele.

 

Jerzy Gogołkiewicz co roku na początku listopada uczestniczy w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. Nagrodzie burmistrza, która przyznawana jest osobom, które mają szczególne zasługi dla Ziemi Jarocińskiej w różnych dziedzinach m.in. w kulturze, oświacie czy gospodarce, patronuje generał Stanisław Taczak. Laureaci na pamiątkę otrzymują statuetkę będącą miniaturką pomnika pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, który znajduje się na rynku w Mieszkowie.  

 

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ NA TEMAT POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO [QUIZ TUTAJ]

 

- Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski. Było i jest fundamentem niepodległości - podkreślił prezydent Andrzej Duda. - Jesteśmy dziś tu, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: Cześć i chwała bohaterom! Nie byłoby II Rzeczypospolitej, w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan.

 

JAK WYGLĄDAŁY JAROCIŃSKIE OBCHODY 100. ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO [ZOBACZ TUTAJ]

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%