PRL w Chociczy zniknął już dawno

Opublikowano:
Autor:

PRL w Chociczy zniknął już dawno - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nowe Miasto nad Wartą. Dekomunizacja. Osiedle 40-lecia PRL w Chociczy to dziś praktycznie jedyna pozostałość w gminie Nowe Miasto nas Wartą po minionym ustroju, którą trzeba - w myśl tzw. ustawy dekomunizacyjnej - zastąpić nową nazwą.

Okazuje się jednak, że samą końcówkę "PRL" mieszkańcy usunęli już... dawno. Teraz chcą powalczyć o "nową" nazwę, czyli po prostu... 40-lecia. Czego? - A to już jak kto woli - śmieją się.

O planach związanych ze zmianą nazwy osiedla 40-lecia PRL pisaliśmy już na naszych łamach wielokrotnie przez ostatnie lata. Sprawa ponownie trafiła na tapetę z powodu obowiązującej ustawy dekomunizacyjnej, która wymusza na samorządach likwidację wszelkich nazw nawiązujących do minionego ustroju.

- Tak naprawdę to temat podjęliśmy sami już lata temu. Sam na jednym z zebrań, jeszcze zaproponowałem zmianę, jednak wówczas, ale także później, nie było większej aprobaty samych mieszkańców - wspomina Wincenty Pawelczyk, radny, sołtys Chociczy, a także szef wspólnoty na osiedlu 40-lecia PRL.

- Mieszkańcy wprost mówili, że minione czasy nie były takie złe, że mimo wszystko dobrze im się kojarzą - zaznacza. Teraz zmiany "wymusza" jednak ustawa. Nazwa, niezależnie od opinii samych mieszkających osób, musi ulec zmianie.

Okazuje się jednak, że mieszkańcy mają pewien plan... - Chcielibyśmy usunąć jedynie końcówkę, czyli PRL - tłumaczy Pawelczyk. Jak zaznacza, de facto wspomnianej końcówki i tak już nie ma od dawna - na oficjalnych tabliczkach można zauważyć jedynie nazwę "40-lecia". - Tak już tu funkcjonuje od ładnych paru lat - zaznacza sołtys i radny z Chociczy, pokazując na tablicę przed wejściem do pomieszczenia wspólnoty. - Teraz byłoby to już jednak oficjalne - dodaje z uśmiechem.

Są spore szanse, że takie rozwiązanie przejdzie - według sygnałów jakie mieszkańcy otrzymali z IPN jest to możliwe. Sprawa ma być głosowana na najbliższej sesji rady gminy.

Jak dodaje na koniec radny i sołtys, jedyną wątpliwością, związaną z ustawą dekomunizacyjną jest dziś dla samych ludzi to, jakie będzie to niosło za sobą koszty. - Chodzi np. o wszelkie dane do banków, w sprawie ubezpieczenia pojazdu itd. - wylicza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE