Przeładowane plany lekcji? Nauka na zmiany? Jak to wygląda w Waszych szkołach?

Opublikowano:
Autor:

Przeładowane plany lekcji? Nauka na zmiany? Jak to wygląda w Waszych szkołach? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Trudne przedmioty maksymalnie na szóstej godzinie i przerwy trwające co najmniej 10 minut, a dzieci nie powinny spędzać w placówce więcej niż 6-7 godzin dziennie - tak według Ministerstwa Edukacji Narodowej powinny wyglądać plany lekcji w szkołach.

 

 

Według literatury, na którą w uzasadnieniu projektu rozporządzenia powołuje się MEN, koncentracja ucznia spada łagodnie od czwartej godziny lekcyjnej, a po szóstej - już drastycznie. Nie ma więc możliwości, by później efektywnie pracować na wymagających większego wysiłku umysłowego lekcjach. Dzieci nie powinny spędzać w szkole więcej niż 6-7 godzin, a zajęcia powinny być rozłożone równomiernie na wszystkie dni tygodnia.

Pierwsze sygnały dotyczące zbut dużej liczby zajęć, braku czasu na odpoczynek pojawiły się już we wrześniu zeszłego roku od rodziców ówczesnych siódmoklasistów. Zwiększona liczba godzin wynika z konieczności przyswojenia sobie w ciągu dwóch lat tego, co w gimnazjum zajmowało trzy lata.

W tym roku w kwietniu ósmoklasiści będą po raz pierwszy pisali egzamin, który potrwa trzy dni. Przystąpienie do niego będzie obowiązkowe, a jego wynik będzie miał znaczenie przy rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Liczyć się będą także m.in. oceny na świadectwie. W przyszłym roku o miejsca w szkołach średnich będą ubiegały się aż dwa roczniki absolwentów z podstawówki i gimnazjum.

W grudniu Centralna Komisja Egzaminacyjna ma przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty, by uczniowie zaznajomili się z nową formułą. Tydzień przed egzaminem ósmoklasisty – od 10 do 12 kwietnia - odbędzie się egzamin gimnazjalny.

A jak wyglądają plany lekcji w szkołach Waszych dzieci? Czy jesteście z nich zadowoleni, czy też macie jakieś uwagi? Ile ważą ich tornistry czy plecaki?

Uczniowie, ile godzin spędzacie według nowego planu w szkole? Czy nauka odbywa się w systemie zmianowym? Czy macie przedmioty trudniejsze wcześniej? Czy macie wystarczająco dużo sal lekcyjnych w szkołach, czy musicie uczyć się w zaadaptowanych na potrzeby nauki pomieszczeniach np. biblioteki czy gospodarczych? Jak duże są Wasze klasy?

Podzielcie się swoimi wrażeniami. Piszcie. Pomóżcie przygotować raport o tym, jak naprawdę wygląda oświatowa rzeczywistość na Ziemi Jarocińskiej. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE