Przygotuj się już dziś na czas po epidemii - TO WARTO WIEDZIEĆ

Opublikowano:
Autor:

Przygotuj się już dziś na czas po epidemii - TO WARTO WIEDZIEĆ - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Śledząc docierające zewsząd informacje, cały czas liczymy na to, że wreszcie pojawią się optymistyczne wieści, że epidemia minie.  Co warto już dzisiaj wiedzieć, by zdrowo przetrwać nie tylko obecny czas, ale też nie ponosić poważnych konsekwencji obecnej sytuacji nawet za kilka lat?

 

- W tej chwili koncentrujemy się nad tym, żeby poradzić sobie z sytuacją zagrożenia, jaką jest epidemia - mówi Dorota Minta, psycholog. - Niestety, nasza psychika ponosi w tym czasie ogromne koszty. By dobrze poradzić sobie z tym, co jest teraz, zarządzać sobą, bliskimi, przeformatować nasze życie, zaspokajać potrzebę bezpieczeństwa, wydatkujemy mnóstwo energii psychicznej.

 

Jakie mogą być tego skutki? Co to jest zespół stresu pourazowego? Jak się objawia? Jak możemy mu zapobiec?

- Zróbmy naradę rodzinną, podzielmy się obowiązkami i odpowiedzialnością, dbajmy p wspólny odpoczynek, ruszajmy się wspólnie, rozmawiajmy o swoich emocjach. A kiedy czujemy większy niepokój, czujemy się bezradni, poprośmy o wsparcie psychologiczne on-line - radzi Dorota Minta.

 

Długotrwałe skutki kryzysu to: zespół stresu pourazowego, depresja, zaburzenia lękowe. Pojawiają się wtedy, kiedy wszystko już pozornie jest spokojnie, wszystko wróciło do normy. Nagle zaczynamy mieć niepokojące objawy.

Zespół stresu pourazowego to bardzo poważne zaburzenie. Dlatego warto, należy i można mu zapobiegać.

Może pojawić się bardzo krótko po zakończeniu kryzysu, epidemii, ale nawet po kilku latach.

Jak go rozpoznać? Jakie są objawy? Gdzie szukać pomocy?

 

POSŁUCHAJ KOLEJNEGO ODCINKA Z CYKLU "WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE" - Zespół stresu pourazowego - jak zadbać o swoją przyszłość?

 

Udzielająca rad Dorota Minta jest psychoterapeutą z wieloletnim stażem, specjalizującą się w trudnościach psychologicznych dotyczących m.in. kryzysów (jednocześnie jest wykładowcą uniwersyteckim, działaczem społecznym i prezesem fundacji StomaLife).

 

Przekazywane rady mają charakter uniwersalny. Mogą pomóc podczas sytuacji kryzysowych niezwiązanych ze stanem epidemii.

 

 


 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE