12:21 / 05.08.2019

PWiK montuje specjalny system, żeby oszczędzać wodę

PWiK montuje specjalny system, żeby oszczędzać wodę

Chcą zainwestować prawie 2 miliony złotych, żeby ograniczać straty, monitorować przecieki i oszczędzać wodę. Czy im się to uda?

 

 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie rozpoczyna kolejne zadanie w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin”. Tym razem wdrażany jest „inteligentny system zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi, w tym również kanalizacją deszczową”. Spółka gminna podpisała umowę z warszawską firmą Sygnity na wykonanie zadania.

 

 

[akt aoskarżenie wobec byłego wicestarosty, zarzuca mu się oszustwo - więcej czytaj TUTAJ]

 

 

Firma ma czas na wprowadzenie systemu do końca czerwca przyszłego roku. Prace obejmą między innymi wykonanie analizy, dostarczenie wymaganych licencji i sprzętu komputerowego oraz pozyskanie danych i przygotowanie całego systemu z przeszkoleniem pracowników.

 

 

Jak podkreśla Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK „wdrożenie systemu ma zapewnić oszczędności wody, monitorowanie przecieków, strat wody z sieci wodociągowej i monitorowanie wycieku ścieków do środowiska oraz zapobiegać infiltracji wód do sieci kanalizacyjnych”. System ma także ułatwić kontakt między przedsiębiorstwem a mieszkańcem.

 

 

[o programie oszczędnościowym innej gminnej spółki czytaj TUTAJ]

 

 

 

Dzięki systemowi będziemy mogli szybciej reagować na pojawiające się awarie i sytuacje nieprzewidziane. Tym samym zminimalizujemy skutki awarii, straty wody na sieci, co wpłynie na oszczędność zasobów wody - dodaje Elżbieta Kostka, kierownik jednostki realizującej projekt.

 

 

Wdrożenie systemu będzie kosztowało 1 miliona 845 tysięcy złotych. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Jarocin”, który obejmuje wykonanie 5 zadań o łącznej wartości ponad 255 milionów złotych. Połowę tej kwoty - 128 milionów Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie pozyskało z funduszy unijnych.

 

 

[10 milionów na drogi - zobacz kto dostał pieniądze - szczegóły TUTAJ]

 

 

Projekt pozwolił między innymi na budowę nowoczesnej stacji odzysku surowców, w której z osadów pościekowych odzyskiwany będzie nawóz i biogaz. Powstała także nowa Stacja Uzdatniania Wody w Stefanowie, przebudowano najstarszy kanał przesyłowy w Jarocinie [o tym więcej czytaj TUTAJ]. Poza tym zaawansowane są prace związane z przebudową sieci wodno-kanalizacyjnej wraz z rewitalizacją osiedla Kopernika i jarocińskiej starówki [szczegóły zobacz TUTAJ].

 

W siedzibie jarocińskiego PWiK nastąpiło podpisanie umowy na wdożenie „inteligentnego systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi, w tym również kanalizacją deszczową”.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%