› Aktualności
14:00 / 27.03.2019

Radni przegłosowali funduszu sołecki [SONDA]

Radni przegłosowali funduszu sołecki [SONDA]

fot. Karina Muszalska

Gmina Żerków, Żerków, fundusz sołecki, sołtysi, radni

 

 

Gmina Żerków nie mogła dotąd poszczycić się funduszem sołeckim. Sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie. Na poniedziałkowej sesji radni opowiedzieli się za jego wyodrębnieniem. Kiedy sołtysi dostaną pieniądze?

 

 

Fundusz sołecki realizowany jest od 2009 roku. Biorąc pod uwagę liczbę gmin, w których on funkcjonuje, można stwierdzić, że jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami społeczności wiejskiej. Na podstawie danych przekazywanych przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych w roku 2018 odnotowano 1596 gmin w których fundusz został utworzony.

 

 

Od dawna w Żerkowie trwały debaty na temat potrzeby utworzenia funduszu sołeckiego. Zdania zawsze jednak były podzielone. Jedni widzieli w nim szanse na rozwój wsi, drudzy wskazywali, że fundusz, to same problemy. Niewątpliwie wybory samorządowe okazały się dobrym momentem dla zwolenników takiego podziału pieniędzy, aby powrócić do tematu i spróbować o nie zawalczyć. – To jest szansa dla naszej wsi – stwierdziła nowa sołtyska Lisewa, Paulina Matuszak.

 

 

Zanim jednak doszło do wyodrębnienia funduszu Urzad Miasta i Gminy Żerków zorganizował specjalne szkolenie dla sołtysów i radnych. - Są duże zmiany w radzie oraz wśród sołtysów. Postanowiliśmy więc przeprowadzić szkolenie z zakresu funduszu sołeckiego – powiedział burmistrz Żerkowa Michał Surma. Wykład poprowadził Bartosz Medyk, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo administracyjne.

 

 

Czytaj o szkoleniu sołtysów i radnych z gminy Żerków na temat funduszu sołeckiego

 

 

Na zakończenie szkolenia przeprowadzona została miedzy sołtysami ankieta, która miała pokazać ich opinię na temat wprowadzenia funduszu sołeckiego. Wynika z niej, że za jego utworzeniem opowiedziało się 12 sołtysów przy 8 głosach sprzeciwu i jednym wstrzymującym się.

 

 

Na poniedziałkowej sesji, jednym z omawianych punktów było podjęcie uchwały o wyodrębnieniu wspomnianego funduszu na rok 2020. Przeprowadzono głosowanie, w którym za opowiedziało się 12 radnych przy 13 obecnych. – Ja się bardzo cieszę, że po tylu latach wreszcie ustalono fundusz. Lisew nadrobi teraz sporo – stwierdziła Paulina Matuszak.

 

 

- Głosowałam za. Kiedyś byłam nie do końca przekonana. Teraz jednak stwierdziłam, że to dobre rozwiązanie – powiedziała Mariola Matuszak, sołtyska z Raszek oraz radna.

 

 

- Obie ręce podnoszę, że jestem za tym funduszem – powiedział Janusz Szóstek, radny gminy Żerków

 

 

Teraz to mieszkańcy sołectw będą decydować, na co zostanie wydana wyliczona dla nich pula środków. By otrzymać środki w ramach funduszu sołeckiego, każdy z sołtysów musi dochować ustawowego terminu. Do 30 września, roku poprzedzającego rok budżetowy, należy złożyć wniosek wraz z podjętą uchwałą zebrania wiejskiego, listą obecności i protokołem z zebrania.

 

 

 

Zgłaszane przez sołectwa działania muszą mieścić się w ramach zadań własnych gminy są być zgodne ze strategią rozwoju gminy. Remont świetlicy, boisko, plac zabaw, boiska, imprezy dla mieszkańców - listę popularnych działań można długo rozwijać.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

Czy uważasz, że fundusz społecki przyczynia się do rozwoju każdej wsi?

ankieta dodana 27.03.2019, ilość wszystkich głosów: 39
TAK
49%
BYĆ MOŻE
18%
NIE
31%
NIE WIEM
3%
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 2