› Aktualności
09:47 / 13.03.2018

Rekuperacja – słowo, które pozwoli ci również zaoszczędzić na ogrzewaniu

Rekuperacja – słowo, które pozwoli ci również zaoszczędzić na ogrzewaniu

fot. fotolia.pl

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nigdy nie klął przeglądając rachunki za ogrzewanie domu. Każdy zawsze jest za wysoki. Co zrobić, żeby opłaty były niższe? Może warto pomyśleć o rekuperacji.

R E K L A M A


Zapewne większość czytelników w tym momencie zadała sobie pytanie. O czym? Co to jest rekuperacja? Po kolei.

Rekuperacja, najprościej mówiąc, to energooszczędna wentylacja: wymiana zużytego powietrza na świeże i odzyskiwanie energii z wentylacji budynku. Przy tej najczęściej stosowanej - grawitacyjnej - z domu „ucieka” bardzo dużo ciepła. Rekuperator, czyli urządzenie do rekuperacji, to w skrócie dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny oraz wymiennik ciepła, który podgrzewa powietrze napływające do domu energią pochodzącą z ogrzanego powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Dodatkowo nawiewane powietrze przechodząc przez wentylatory oczyszcza się z kurzu oraz pyłu. Efektywność oczyszczania zależy od klasy zastosowanych filtrów.

 

Jak działa rekuperator

Powietrze zasysane z zewnątrz przechodzi przez rekuperator, gdzie jest filtrowane. W tym samym czasie „zużyte”, domowe powietrze – zwłaszcza z pomieszczeń, w których jest ono najbardziej zanieczyszczone (kuchnia, łazienka, ubikacja, garderoba) zasysane jest do „serca” urządzenia, czyli wymienika. Strumienie powietrza mijają się w równoległych kanałach, wymieniając się energią. Ciepłe powietrze z wewnątrz pobiera energię od powietrza zassanego z zewnątrz. Ilość pobranego i wyciągniętego powietrza jest taka sama. Pobrane powietrze, po filtracji, nawiewane jest do sypialni, pokojów. Powietrze wyciągane jest z łazienek, toalet i kuchni.

 

Czy to się opłaca?

Firmy oferujące rekuperatory twierdzą, że koszty ogrzewania można zmniejszyć nawet do 50%. I choć zapewne jest to chwyt marketingowy, to nawet nieco mniejsza obniżka opłat warta jest zachodu, tym bardziej, że rekuperacja ma sporo innych zalet.

 

Zawsze świeże powietrze

Ostatnio w mediach wiele mówi się o smogu. To cywilizacyjna zmora naszych czasów. I tu również bardzo może przydać się rekuperator. Powietrze przechodzące przez to urządzenie jest filtrowane i to w obu kierunkach. W domu z rekuperacją zawsze oddychasz świeżym powietrzem. Nie musisz otwierać okien. Rekuperator pracuje 24 godziny na dobę przez cały rok. Powietrze wewnątrz domu ma zawsze niską zawartość dwutlenku węgla, co znacząco wpływa na samopoczucie. Ponadto pozbawione jest nadmiaru wilgotności, pyłków, kurzu, alergenów czy innych zanieczyszczeń.

 

Zimą cieplej, latem chłodniej

Choć rekuperacja służy przede wszystkim oszczędnościom na rachunkach za ogrzewanie to przydaje się również latem. A to dlatego, że powietrze dostające się do budynku przechodząc przez wymiennik ciepła w rekuperatorze zostaje wstępnie „przerobione”. Dopiero później trafia do poszczególnych pomieszczeń. Zimą jest ogrzewane, za to latem lekko chłodzone. Na uwagę zasługuje komfort w domu z rekuperacją: jest on nie do przecenienia: zawsze świeże powietrze, przez cały dzień i całą noc. Do tego oczyszczone.

 

Rekuperator dla każdego?

Oczywiście najlepiej pomyśleć o zaprojektowaniu systemu rekuperacji już w momencie projektowania domu. Jest to optymalne rozwiązanie, bo na etapie, gdy dom jest na papierze, można precyzyjnie zaplanować trasy prowadzenia instalacji, przewidzieć ukrycie kanałów oraz pomieszczenie, w którym stanie rekuperator. Istnieje również możliwość instalacji systemu już w istniejącym budynku, ale wiąże się to z większymi niż w przypadku budynku nowego kosztami, gdyż trzeba poprowadzić nową sieć przewodów wentylacyjnych rozprowadzających powietrze w poszczególnych pomieszczeniach. Wiąże się to z dużym remontem, ale jest możliwe.

R E K L A M A
0
3
oceń tekst 3 głosów 0%
R E K L A M A