› Sport i rekreacja
21:54 / 02.07.2019

Rewolucja w rozgrywkach. Sprawdź z kim twój klub zagra w nowym sezonie!

Rewolucja w rozgrywkach. Sprawdź z kim twój klub zagra w nowym sezonie!

fot. Fanpage WZPN

Rewolucyjne zmiany czekają na piłkarzy w nowym sezonie 2019/2020 w niższych ligach. Zmienia się organizator rozgrywek. A drużyny, zwłaszcza grające w klasie okręgowej, czekają nowe wyzwania. Zagrają bowiem z zespołami, z którymi dotychczas spotykały się głównie w sparingach. 

 

Dotychczas organizatorem rozgrywek w niższych ligach piłkarskich były okregowe związki piłkarskie. Na naszym terenie zmagania w lidze okręgowej i niższych prowadził Kaliski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Dlatego drużyny z powiatu jarocińskiego mierzyły się z zespołami z dawnego województwa kaliskiego. 

Tymczasem zgodnie z decyzją Polskiego Związku Piłki Nożnej od sezonu 2019/2020 organizatorem rozgrywek, począwszy od III ligi i niżej, mogą być jedynie wojewódzkie związki lub ich jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Zatem okręgowe związki piłkarskie, które w większości działają jako stowarzyszenia, zostały pozbawione możliwości organizowania rozgrywek. W związku z tym na naszym terenie wszystkie rozgrywki piłkarskie prowadzić będzie Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. 

Ma to swoje konsekwencje, zwłaszcza dla drużyn rywalizujących w klasie okręgowej, takich jak WKS Witaszyce, LZS Cielcza, Phytopharm Klęka, czy tegoroczny beniaminek Grom Golina. Dziś WZPN zaprezentował bowiem propozycję nowego podziału na grupy na tym poziomie rozgrywkowym. Dokonano go w oparciu o kryterium geograficzne. Drużyny z powiatu jarocińskiego nie będą już rywalizować z zespołami z powiatów kaliskiego, czy ostrowskiego, a nawet krotoszyńskiego. Według nowego podziału ich rywalami będą zespoły z powiatu gostyńskiego, średzkiego, wrzesińskiego, śremskiego, czy nawet gnieźnieńskiego. 

Poniżej proponowany podział, który będzie jeszcze dyskutowany lub zostanie zaakceptowany przez WZPN 11 lipca (drużyny z powiatu jarocińskiego występować będą w grupie 3). 

WZPN podał także terminy rozpoczęcia nowego sezonu. Najwcześniej, bo już 3 i 4 sierpnia na boiska wyjdą piłkarze III ligi. W dniach 10 i 11 sierpnia rozegrają pierwsze mecze drużyny IV ligi i Ligi Międzyokręgowej oraz zespoły, które rozpoczną rywalizację w Pucharze Polski. W dniu 15 sierpnia rozegrane zostaną pierwsze kolejki spotkań w klasie okręgowej, A klasie, B klasie i Wielkopolskiej Lidze Juniorów

Zapraszamy kibiców, piłkarzy, trenerów i działaczy do komentowania tych propozycji zmian. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%