Rozpoczęli remont na cmentarzu w Jarocinie. Pod tablicą nagrobną znaleźli…

Opublikowano:
Autor:

Rozpoczęli remont na cmentarzu w Jarocinie. Pod tablicą nagrobną znaleźli… - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Gmina Jarocin. Cmentarz w Jarocinie. Cmentarze jarocińskie. Remont pomnika na cmentarzu

Na cmentarzu parafialnym w Jarocinie rozpoczął się remont Pomnika Powstańców Wielkopolskich 1918/19. Już w pierwszym dniu prac dokonano ciekawego odkrycia.

Do tej pory sądzono i potwierdzały to też publikacje, że tablicę nagrobną zniszczyli Niemcy. Tymczasem pod białą tablicą z czarnymi literami robotnicy odkryli pierwotną z 1924 r. Wykonano ją z granitu określonego przez konserwatora jako zielony labrador.  

 

Poniżej informacja Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

Na zlecenie Gminy Jarocin prace przy pomniku prowadzi Studio Artystyczno-Konserwatorskie Leonardy Okoń z Bydgoszczy. - W ubiegłym roku złożyliśmy wniosek do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego o dotację na remont pomnika. W maju br. otrzymaliśmy wiadomość, że środki zostały nam przyznane - wyjaśnia Katarzyna Lewkuń-Kałużna z Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Jarocinie. Na początku września rozpoczął się remont, w ramach którego zostaną wykonane  prace konserwatorskie obelisku, jego ogrodzenia i tablic. Nasadzona zostanie też nowa niska  zieleń, która nie będzie przysłaniała pomnika. - Kilka tygodni temu z panią konserwator porównywaliśmy pomnik w obecnym kształcenie z jego wyglądem ze zdjęć archiwalnych z okresu międzywojennego. Już wtedy ciekawość pani konserwator wzbudzała obetonowana dolna część obelisku, na której  w 1948 r. zamontowano nową tablicę z nazwiskami pochowanych w tym miejscu powstańców - mówi Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. 

W monografii "Dzieje Jarocina" Eugeniusz Czarny napisał, że tablica przetrwała wojnę.  Ks. proboszcz Ignacy Niedźwiedziński tłumaczył Niemcom, że w tym miejscu są pochowani nie tylko powstańcy wielkopolscy, ale i żołnierze niemieccy. Jeden z powstańców nazywał się bowiem Bernau. Później jednak wielokrotnie w różnych publikacjach pojawiała się informacja, że tablica została uszkodzona lub zniszczona przez Niemców. "W czasie okupacji 1939-1945 pomnik nie został zniszczony, uszkodzono tablicę z czarnego marmuru" - podawał Jan Jajor w książce "Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Ziemi Jarocińskiej", cytując kartę ewidencji miejsca pamięci. - Takie dane do dziś są na stronie internetowej www.jarocin.pl, gdyż powieliliśmy kiedyś jedną z wersji. Teraz musimy to zmienić, bo kilka dni temu okazało się, że pod obetonowanym elementem obelisku, pod białą tablicą z czarnymi literami została odkryta tablica z 1924 r. Wykonano ją z granitu określonego przez panią konserwator jako zielony labrador. Zdaniem konserwatorów, to stworzyło idealną sytuację do  odtworzenia i przywrócenia pierwotnego wyglądu pomnika - mówi Robert Kaźmierczak. Prace będą zakończone w październiku.

Pomnik został postawiony w 1924 r. z inicjatywy Towarzystwa Powstańców w Jarocinie. Zaprojektował go budowniczy powiatowy Leon Adamski, tak go opisując na łamach "Gazety Jarocińskiej" z 1924 r.: "mur z polnego granitu łamanego okalać ma mogiłę, naroża upiększone będą wspornikami, boki portalami, na tylnej ścianie ma stanąć obelisk  na trzy metry wysoki z tablicą pamiątkową". Napis na tablicy zaczyna się cytatem z Ewangelii wg św. Jana: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich". W cytacie popełniono błąd, pisząc łącznie "niema", który został powielony także na tablicy zamontowanej w 1948 r. Następnie jest informacja "Tu spoczywają bohaterowie polegli za wolność naszą w r. 1919 ś. p. Malinowski Stefan, Florczyk Tomasz, Różewicz Franciszek, Bernau Kaźmierz, Napierkowski Stanisław, Korzeniewski Tomasz". Pomnik odsłonięto 21 grudnia 1924 r.

Po II wojnie światowej obelisk został odnowiony i odsłonięty z inicjatywy Komitetu Odbudowy Pomnika. Uroczystość miała miejsce 24 października 1948 r. To wtedy została obmurowana dolna część obelisku i na niej zamontowano nową, wykonaną z białego marmuru płytę, która przysłoniła pierwotną z 1924 r. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE