› Aktualności
12:33 / 20.02.2018

Są wyniki badań wody w stawie i Lipince. Chlorki, siarczany i bakterie fekalne…

Są wyniki badań wody w stawie i Lipince. Chlorki, siarczany i bakterie fekalne…

fot. Materiały UM w Jarocinie

Jarocin. Gmina Jarocin. Park w Jarocinie. Staw w parku w Jarocinie. Lipinka w Jarocinie

 

R E K L A M A

Miasto informuje o rozpoczęciu prac związanych z rekultywacją stawów i koryta Lipinki na obszarze Parku Radolińskich w Jarocinie. Z tego powodu od kilku dni stopniowo ze stawów spuszczana jest woda. Przez kolejny miesiąc staw będzie osuszany.

Do wykonania jest cała lista zadań - wykonanie nowych nawierzchni drogowych i ścieżek pieszo - rowerowych, monitoring parku, jego oświetlenie i uporządkowanie zieleni.

 

- Ważnym elementem tych prac jest także remont urządzeń wodnych, połączonych ze sobą stawów: dużego i małego wraz z ich odmuleniem, a potem umocnieniem skarp i linii brzegowych. Te inwestycje będą wymagały użycia ciężkiego sprzętu, dlatego wykonywane muszą być w pierwszej kolejności - czytamy w komunikacie.

Od kilku dni ze stawów w parku stopniowo spuszczana jest woda. Na razie dostrzec mogą to tylko stali bywalcy, bo wody ubywa po kilka centymetrów dziennie. Kolejnym krokiem ma być osuszenie zbiornika i wybranie mułu.

Jak informowaliśmy wcześniej [ZOBACZ TUTAJ] przed rozpoczęciem prac pobrano ze stawu i rzeki próbki, które poznański Aquanet przebadał pod kątem zanieczyszczeń. Już wówczas zauważono, że wzdłuż koryta Lipinki między mostem nad ul. św. Ducha a mostem nad ul. Kasztanową znajduje się aż 15 wypustów rurociągów. - Część z nich powstała kilkadziesiąt lat temu i nigdy nie została naniesiona na żadne mapy - informuje Robert Kaźmierczak zastępca burmistrza, cytowany w informacji.

Analiza laboratoryjna pokazała, że woda Lipinki jest znacznie bardziej zanieczyszczona niż woda stawu. Wykazano bardzo silne zanieczyszczenie rzeki bakteriami fekalnymi. Urzędnicy domniemają, że może to świadczyć o nielegalnym spuszczaniu ścieków z domostw albo zrzucie gnojowicy. - Jakość wody w stawie jest lepsza, ponieważ nie prowadzono w nim wymiany wody, a Lipinka omija zbiornik rurociągiem - informuje Łukasz Witczak, specjalista z zakresu ochrony środowiska i ekologii i miasta. - W stawie stwierdzono podwyższoną zawartość chlorków i siarczanów, co świadczy o dopływie ścieków opadowych i wód roztopowych. Nie stwierdzono jednak zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi – dodaje.

Wyniki badań pobranych próbek pomogą też w doborze roślinności, która pojawi się wokół brzegu stawu i pływających roślin ozdobnych, takich jak lilie wodne.

Na czas remontu z okolic stawu z pewnością wyprowadzą się kaczki, ale nie ma się co martwić, bo kaczki powrócą. Wokół stawu ustawione zostaną tabliczki z informacjami o prawidłowym dokarmianiu kaczek - karmą a nie chlebem, który szkodzi zarówno kaczkom, jak i jest jednym z elementów zanieczyszczających stawy. W ramach remontu urządzeń wodnych przeprowadzona zostanie także renowacja istniejących zastawek, które pozwalają na regulowanie poziomu wody w stawie i jej cykliczną wymianę. Jesienią, po zainstalowaniu oświetlenia i monitoringu, ma zostać otwarta część parku za pałacem Radolińskich. Zostaną tam odtworzone historyczne aleje, które prowadziły również do Lipinki i dalej przez kładki w kierunku kościoła św. Marcina. W związku z tym nad rzeką będą zbudowane nowe przejścia piesze, nawiązujące do tych istniejących jeszcze w okresie II wojny – zapowiada samorząd.

R E K L A M A
4
0
oceń tekst 4 głosów 100%
R E K L A M A

Zdjęcia ilość zdjęć 5