› Aktualności
07:36 / 06.10.2019

Stomatolodzy pilnie poszukiwani

Stomatolodzy pilnie poszukiwani

fot. pixabay

Od 12 września szkoły mają obowiązek zapewnienia uczniom opieki stomatologicznej. Tylko niektóre placówki posiadają gabinety dentystyczne. Pozostałe szukają stomatologów, którzy podpiszą z nimi umowy.

 

Według nowej ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami każda szkoła podstawowa i średnia w całym kraju muszą mieć do dyspozycji dentystę oraz pielęgniarkę lub higienistkę. Ustawa wprowadza obowiązek zapewnienia uczniom możliwości korzystania z opieki stomatologicznej.

R E K L A M AMOBI - Fundacja-procent

 

Jeśli w szkole nie ma gabinetu dentystycznego, organ prowadzący ma zawrzeć porozumienie z gabinetem zewnętrznym udzielającym świadczeń stomatologicznych dla dzieci, finansowanych ze środków publicznych. Uzupełniającym sposobem zapewnienia dzieciom dostępności świadczeń stomatologicznych mają być dentobusy. W 2017 r. resort kupił 16 mobilnych gabinetów stomatologicznych (po jednym dla każdego województwa). Te mają dotrzeć do mniejszych miejscowości, w których dzieci i młodzież mają utrudniony dostęp do świadczeń stomatologicznych w gabinetach stacjonarnych.

 

Jak sobie radzą samorządy i szkoły?

 

- Zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami, profilaktyczną opiekę zdrowotną w szkole sprawują pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna, zaś opiekę stomatologiczną nad uczniami sprawuje lekarz dentysta. Według nowej ustawy finansowanie ma zapewnić Narodowy Funduszu Zdrowia - mówi sekretarz gminy Nowe Miasto nad Wartą, Honorata Nawrocka.

 

 

Przyznaje, że ustawa nie daje jednak odpowiedzi dotyczących szczegółów sposobu finansowania porozumień zawieranych z gabinetami stomatologicznymi, np. jak wygląda kwestia kontraktu z NFZ na te świadczenia. Rodzą się pytania - czy gabinety te są w stanie zapewnić opiekę wszystkim zainteresowanym uczniom? Co zrobić w sytuacji, kiedy podmiot prywatny nie zechce podpisać umowy? Ponadto ustawa nie rozstrzyga kwestii wypłaty wynagrodzenia dla podmiotu prywatnego z tytułu zawarcia umowy z gminą.

 

- Zorganizowanie gabinetów stomatologicznych na terenie szkół nie jest też możliwe ze względów finansowych (obecnie - brak dotacji oświatowej na ten cel) jak i uwarunkowań lokalowych, zwłaszcza w małych szkołach - dodaje Honorata Nawrocka. 

 

 

Co mówią dyrektorzy jarocińskich szkół?

 

- Rozmawialiśmy ze stomatologami - na razie nikt z nami nie podpisze żadnej umowy mówiącej o tym, że gabinet przyjmie naszych uczniów - mówią. - Mają i tak dużo pacjentów. Nie wiem, czy byliby w stanie przebadać dodatkowo 600 czy 700 uczniów. - Obdzwoniliśmy wszystkich dentystów, którzy mają podpisany kontrakt z NFZ - bo tylko tacy wchodzą w grę - i żaden z nich nie jest zainteresowany podpisaniem porozumienia - dodaje jeden z dyrektorów.

 

 

Szerzej na ten temat - w aktualnym wydaniu "Gazety Jarocińskiej"

 


ZOBACZ TEŻ - NIEZWYKŁE ODKRYCIE W NOWYM MIEŚCIE NAD WARTĄ

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

0
1
oceń tekst 1 głosów 0%
R E K L A M AStimi Stihl MOBI 01_2020