› Aktualności
09:44 / 21.03.2019

Szkolili się z funduszu sołeckiego

Szkolili się z funduszu sołeckiego

fot. Karina Muszalska

Gmina Żerków, Żerków, fundusz sołecki, sołtysi, radni

To druga co do wielkości gmina w powiecie jarocińskim. Od niedawna mają nowego burmistrza i radę. Ostatnio też zakończyły się wybory na sołtysów. Ci ostatni są podzieleni na zwolenników i przeciwników funduszu sołeckiego, który być może zostanie dopiero wprowadzony w gminie Żerków. Jaką decyzję podejmą radni gminy?

 

W środę 20 marca odbyło się szkolenie na temat funduszu sołeckiego zorganizowane dla sołtysów i radnych przez Urząd Miasta i Gminy Żerków.

 

- Są duże zmiany w radzie oraz wśród sołtysów. Postanowiliśmy więc przeprowadzić szkolenie z zakresu funduszu sołeckiego – powiedział burmistrz Żerkowa Michał Surma.

 

Wykład poprowadził Bartosz Medyk, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo administracyjne. W prosty i rzeczowy sposób omówił on zasady związane z wprowadzeniem i działaniem funduszu sołeckiego.

 

 

Decyzje o utworzeniu funduszu sołeckiego pozostaje w gestii rady gminy. Ma ona jednak niewiele czasu, bowiem taka decyzję musi podjąć do 31 marca. Czy żerkowscy radni są za jego utworzeniem? O tym dowiemy się na najbliższej sesji, która odbędzie w najbliższy poniedziałek.

 

[O wyborach sołeckich w gminie Żerków przeczytasz TUTAJ]

 

 

Fundusz sołecki realizowany jest od 2009 roku. Biorąc pod uwagę liczbę gmin, w których on funkcjonuje, można stwierdzić, że jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami społeczności wiejskiej. Na podstawie danych przekazywanych przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych w roku 2018 odnotowano 1596 gmin w których fundusz został utworzony.

 

 

To mieszkańcy sołectw mogą sami zdecydować, na co zostanie wydana wyliczona dla nich pula środków. By dochować ustawowego terminu należy do 30 września każdego roku złożyć do wójta wniosek wraz z podjętą uchwałą zebrania wiejskiego, listą obecności i protokołem z zebrania. Zgłaszane przez sołectwa działania muszą mieścić się w ramach zadań własnych gminy są być zgodne ze strategią rozwoju gminy. Remont świetlicy, boisko, plac zabaw, boiska, imprezy dla mieszkańców - listę popularnych działań można długo rozwijać.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 6