› Gospodarka
15:20 / 10.07.2018

Tajemnicza instalacja stanęła na polu pod lasem. Będą wiercić 3 km wgłąb Ziemi

Tajemnicza instalacja stanęła na polu pod lasem. Będą wiercić 3 km wgłąb Ziemi

fot. Bartek Nawrocki

PGNiG oraz Orlen Upstream realizują projekt "Płotki", składający się z 4 koncesji: Jarocin-Grabina, Kórnik-Środa, Pyzdry oraz Śrem-Jarocin. Na ich terenie znajduje się 7 złóż, z których prowadzone wydobycie wynosi łącznie około 2100 boe (jednostka energii otrzymanej ze spalania jednej baryłki ropy naftowej - przyp. red.)/dobę.

 

R E K L A M A

 

 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Orlen Upstream od kwietnia prowadzą odwierty w ramach wspólnego projektu „Płotki” na terenie Zalesia (gm. Jaraczewo).

 

Prowadzone prace mają na celu odkrycie złoża gazu ziemnego w utworach czerwonego spągowca (kompleks permskich skał osadowych pochodzenia lądowego i skał wulkanicznych - przyp. red.) i potrwają około 80 dni.

 

Docelowa głębokość odwiertu „Chwalęcin-1K” - bo tak się nazywa, wyniesie około 3.040 m. Oprócz prac wiertniczych obie spółki przygotowują się do zagospodarowania kolejnego złoża. 

 

- PGNiG i Orlen Upstream od kilku lat prowadzą wspólne prace poszukiwawczo-wydobywcze. W Wielkopolsce intensyfikujemy wydobycie, stosując nowoczesne metody, które pozwalają na zwiększenie produkcji.
To tutaj po raz pierwszy w tej części Polski zastosowaliśmy z sukcesem technologię wierceń horyzontalnych w skałach piaskowca. Dzięki współpracy ze sprawdzonym partnerem zwiększamy możliwości wydobycia gazu ziemnego w Polsce, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju -

 

- zaznaczył w wypowiedzi dla portalu orlenupstream.pl Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. 

R E K L A M A
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M A

Zdjęcia ilość zdjęć 2