› Aktualności
17:19 / 11.08.2019

Tam życie traci najwięcej ludzi. Policja apeluje o zachowanie ostrożności

Tam życie traci najwięcej ludzi. Policja apeluje o zachowanie ostrożności

fot. Archiwum jarocinska.pl

 


Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało analiz odnośne ilości wypadków na poszczególnych skrzyżowaniach.
 

 

Skrzyżowania, jakie spotykamy na drogach różnią się pod względem konstrukcji i sposobu organizacji ruchu. Wśród trzech podstawowych rodzajów wyróżniamy skrzyżowania o ruchu okrężnym, równorzędne oraz z drogą podporządkowaną. Przy czym te ostatnie są najmniej bezpiecznymi, jakie mogą spotkać użytkownicy dróg.

 

Na skrzyżowaniach obowiązują normy wskazujące prawidłowy sposób zachowania, a także reguły pierwszeństwa przejazdu. Jednak w praktyce kierujący oraz piesi nie zawsze stosują się do ustalonych zasad.

 

- Ponad 95% wszystkich wypadków drogowych, do których doszło na skrzyżowaniach podczas wakacji 2018 roku wydarzyło się na typowym połączeniu drogi z pierwszeństwem z drogą podporządkowaną. To właśnie ten typ skrzyżowań, na których zasady pierwszeństwa określają znaki bądź sygnały drogowe, cechuje największe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku wypadku drogowego. Dla porównania na tzw. rondach doszło do 1,2% a na połączeniu dróg gdzie pierwszeństwo określa reguła „prawej strony” 3,5% ogólnej liczby wypadków na skrzyżowaniach – czytamy w komunikacie prasowym Komendy Głównej Policji.

 

 

Aby zmniejszyć ryzyko wypadku kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania powinien zachować szczególną ostrożność bez względu na posiadane pierwszeństwo.W tym roku na drogach powiatu jarocińskiego życie straciło pięć osób [ZOBACZ TUTAJ].

 Był też śmiertelny wypadek na skrzyżowaniu drogi z pierwszeństwem z drogą podporządkowaną [ZOBACZ TUTAJ].

 

Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadzą kampanię poruszającą problem nieudzielania pierwszeństwa przejazdu, co jest główną przyczyną wypadków na polskich drogach [ ZOBACZ TUTAJ]

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

 

 

 


 

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%