› Aktualności
09:20 / 26.03.2020

Termin Pierwszych Komunii w archidiecezji poznańskiej zależy od rozwoju epidemii

Termin Pierwszych Komunii w archidiecezji poznańskiej zależy od rozwoju epidemii

fot. Archiwum/Lidia Sokowicz

Ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański wydał dekret w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii. Odniósł się w nim również do kwestii uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Rozwiązanie zależy od tego, czy stan epidemii zostanie odwołany, czy nie. 

 

R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST

 

 

 

Do Wielkanocy, podobnie jak i w innych diecezjach, odwołane zostały wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjęta została zasada, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizuje się dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).

 

Po Wielkanocy:

Wariant I: Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.

Wariant II: Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.

Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.

Ordynariusz zachęca duszpasterzy, aby byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby.

PEŁEN TEKST DEKRETU DOSTĘPNY JEST [TUTAJ]

 

PROBOSZCZ PARAFII ŚW. ANTONIEGO PADEWSKIEGO W JAROCINIE JAKO PIERWSZY PODJĄŁ DECYZJĘ O ZMIANIE TERMINU PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ [CZYTAJ TUTAJ]

 

Wesprzyj zbiórkę na szpital. Wystarczy, że klikniesz w zdjęcie i przejdziesz na stronę zbiórki.

 

 

WIĘCEJ O WPROWADZONYCH OGRANICZENIACH [KLIKNIJ TUTAJ]

 

 

Apel, szczególnie do młodych - Twój dziadek, babcia, a może rodzice mają problem z kupnem Gazety? Kupcie dla Nich to wydanie. Naprawdę WARTO!

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA MOBI ART