To dziecko chce mówić. Ale nie może

Opublikowano:
Autor:

To dziecko chce mówić. Ale nie może - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

JAROCIN. POWIAT JAROCIŃSKI. ZDROWIE. ZABURZENIA U DZIECI

- Nie poradzę sobie. Klasa mnie wyśmieje. Znowu nic nie powiem. Jestem słaby - myśli dziecko cierpiące na mutyzm wybiórczy. Wybiera ucieczkę.

Mutyzm wybiórczy to zaburzenie lękowe (nie należy mylić mutyzmu wybiórczego z nieśmiałością). Zwykle występuje u dziewczynek. Pojawia się najczęściej między 3. a 5. rokiem życia. Lęk przekłada się na trudności w komunikowaniu się. Dziecko nie mówi w pewnych sytuacjach, a w pewnych - mówi (np. w ogóle nie odzywa się w szkole, jest wycofane, w domu - jest żywe, spontaniczne, radosne). Stąd nazwa - mutyzm wybiórczy, selektywny. Lęk tak bardzo hamuje ośrodek mowy przed mówieniem, że dziecko nie jest w stanie powiedzieć nawet o swoich potrzebach (nie jest w stanie zakomunikować np. że musi skorzystać z toalety). Z mutyzmu się nie wyrasta. Nie da się go "przeczekać". Terapia, wsparcie, powinny być więc wdrożone jak najwcześniej. Konsekwencją zostawienia dziecka bez pomocy są różnego rodzaju zaburzenia: fobie, depresje.

Mutyzmowi wybiórczemu poświęcone zostało spotkanie szkoleniowe zorganizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Jarocinie.

Szerzej na ten temat w aktualnym wydaniu "Gazety"

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE