› Aktualności
08:10 / 09.01.2019

To już prawdziwa plaga. Kolejne pożary sadzy w kominie

 To już prawdziwa plaga. Kolejne pożary sadzy w kominie

fot. Fanpage gm. Żerków

Dwa pożary sadzy w kominie odnotowali wczoraj jarocińscy strażacy.Rano interweniowali w Stęgoszy (gm. Żerków) Tam pracowały trzy zastępy straży: 2 JRG Jarocin i jeden OSP Żerków. Ratownicy na miejscu zdarzenia pracowali prawie godzinę.

Wieczorem pożar sadzy w kominie wybuchł w jednym z kominów budynku jednorodzinnego na ul. Górki w Żerkowie. Działania ratowników trwały dwie godziny. W akcji uczestniczyły 2 zastępy JRG Jarocin i OSP Żerków.

 

Na szczęście w obu zdarzeniach nikt nie ucierpiał, a działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i założeniu sita kominowego oraz wsypaniu soli do przewodu kominowego. To już kolejny pożar sadzy w kominie w tym tygodniu. W poniedziałek strażacy interweniowali na ul. Ogrodowej w Żerkowie [ZOBACZ TUTAJ]

 

W tym sezonie grzewczym to już 13 tego typu zdarzenie.
 

Moim zdaniem jest to plaga. Statystyki w tym sezonie grzewczym są przerażające i niestety porównywalne do poprzedniego. Prawie wszystkie pożary w budynkach mieszkalnych są związane z ogrzewaniem. Chciałbym zaznaczyć, że w latach 2016 i 2017 obiekty mieszkalne były tą grupą obiektów, w której do pożarów dochodziło najczęściej. Należy pamiętać, że w budynkach mieszkalnych sami musimy zadbać o regularne czyszczenie i przeglądy przewodów kominowych - mówi st. asp. Mariusz Banaszak, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie.
 

 

 

Dlaczego tak często dochodzi do pożarów sadzy w kominie? Jak można się ich ustrzec? Czy ludzie czyszczą kominy? Czytaj w aktualnym wydaniu „Gazety Jarocińskiej” [ZOBACZ TUTAJ]

 Prócz pożarów w Stęgoszy i Żerkowie strażaków wezwano ostatniej doby na Al. Niepodległości w Jarocinie, gdzie usuwali powalony konar drzewa na chodniku. Identyczne zdarzenie mieli w Żernikach. Z kolei w nocy w Jarocinie pomagali Zespołowi Ratownictwa Medycznego w podniesieniu pacjentki.


0
0
oceń tekst 0 głosów 0%