Trądzik krostkowy – jak wygląda leczenie i pielęgnacja?

Opublikowano:
Autor:

Trądzik krostkowy – jak wygląda leczenie i pielęgnacja?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

 

Trądzik krostkowo-grudkowy jest odmianą trądziku pospolitego. Jest to choroba znana już od wieków, mimo  to w dalszym ciągu nie udaje się znaleźć rozwiązania, które zapobiegnie jego powstawaniu, a przez to nawet piętnaście procent naszej populacji zmaga się z tym problemem. Dzisiaj coraz więcej osób zmaga się z kłopotliwymi wypryskami, a także wykwitami grudkowymi i zaskórnikami. Nasza cera często jest obciążona przez trądzik grudkowo-krostkowy, który wymaga specjalistycznego leczenia. Osoby z tym problemem skóry powinny również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego rodzaju trądziku i zadbać o zdrowie swojej cery, tak by jej kondycja mogła się poprawić (artykuł napisany we współpracy z https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/)

 

(Dowiedz się jak działa Nonacne - https://byc-zdrowym.pl/nonacne-opinie-cena-sklad/)

 

Trądzik krostkowo-grudkowy – specyfikacja

Trądzik krostkowo-grudkowy ze względu na to, że przyczynia się do nasilenia zmian, które klasyfikują się do umiarkowanej odmiany trądziku pospolitego, wymaga dobrego leczenia, by móc pozbyć się do skutecznie i raz na zawsze. Jest to choroba skóry, która pojawia się przez pojawiający się stan zapalny, który wywołany jest przez bakterie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to choroba skóry, która objawia się nieestetycznymi wykwitami, które przybierają postać wyniosłych czerwonych zmian. Mogą się one pojawiać nie tylko na twarzy, ale również na plecach, szyi, klatce piersiowej, a także nogach. Tak więc trądzik ten pojawia się w miejscach na ciele, gdzie istnieje największa ilość gruczołów łojowych. Warto wiedzieć, że to właśnie zaczopowanie gruczołów łojowych sprawia, że na skórze pojawiają się wykwity grudkowe.

Zapchane gruczoły łojowe są najczęściej objawem skóry tłustej. U osób z tym rodzajem skóry dojść mogło do zaburzenia prac gruczołów, przez co proces łoju lub jego skład zostały zmienione. To właśnie dlatego z trądzikiem krostkowo-grudkowym zmagają się osoby młode, których gospodarka hormonalna nie jest jeszcze ustabilizowana, co skutkuje zaburzeniami pracy gruczołów łojowych, które najczęściej wydzielają duże ilości łoju na skórze. Mimo tego, że trądzik pospolity najczęściej jest nazywany trądzikiem młodzieńczym, to warto wiedzieć, że dotyka on również nastolatków, a także osoby, które mają powyżej trzydziestu, a nawet czterdziestu lat. Może to wynikać z przyczyn, które sprawiają, że na skórze pojawiają się tego rodzaju zmiany chorobowe.

Jakie są przyczyny trądziku grudkowo-krostkowego?

Istnieje wiele przyczyn, które prowadzą do pojawienia się problemów skórnych u  osób w różnym wieku. Często zmiany trądzikowe tego typu dotyczą osób, które mają ponad trzydzieści lat, ponieważ trądzik pojawiać się może przez zmiany, które powstają na skórze na skutek zmian powstających w procesie rogowacenia naskórka. Trądzik krostkowo-grudkowy pojawia się u młodzieży, ponieważ jedną z głównych jego przyczyn, jest nadmierna aktywność hormonów płciowych. Jak już wspomnieliśmy jest to problem, który dotyczy osób młodych, a zaburzenia w pracy gospodarki hormonalnej często prowadzą do zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się u niektórych, przez zakażenie bakteryjne, które prowadzi do rozwoju stanu zapalnego na skórze. A co więcej trądzik pospolity może być dziedziczony. Co oznacza, że jedną z przyczyn jego powstawania może być uwarunkowanie genetyczne. Tak więc jeżeli jedno lub dwoje rodziców miało problem z trądzikiem krostkowo-grudkowym, to istnieje wysokie ryzyko, że ich dzieci również będą miały tego rodzaju schorzenia skórne. Jednak trądzik można zwalczyć na wiele sposobów. Warto zapoznać się z tymi sposobami.

Jak wygląda leczenie trądziku grudkowo-krostkowego?

Jeżeli pojawiają się u ciebie objawy trądziku grudkowo-krostkowego, to konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Na początku zalecana jest konsultacja dermatologiczna, warto zadbać, by schorzenie były dokładnie zdiagnozowane, a dzięki temu łatwiej będzie dostosować do niej właściwe leczenie i odpowiednią pielęgnację. To sprawi, że zwalczenie lub zmniejszenie zmian chorobowych będzie możliwe, a co więcej takie działanie może zapobiec nawrotom choroby. W walce z trądzikiem zaleca się leczenie miejscowe. Możliwe jest również zastosowanie leczenia ogólnego. Jednak to w jaki sposób będzie wyglądało leczenie zależy od tego, jak rozwinięta jest choroba i jak nasilone są jej objawy. W leczeniu liczy się to, by na skórze  i w organizmie doszło do eliminacji bakterii odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych. Liczy się również to, by zmniejszyć proces nadmiernego rogowacenia się naskórka. Ważne jest również uregulowanie pracy gospodarki hormonalnej, by mogło dojść do ograniczonej pracy gruczołów łojowych, by łój nie wydzielał się w nadmiernych ilościach. W wielu przypadkach do osiągnięcia tego celu wystarczy stosować preparaty miejscowe, które zawierają antybiotyki, czy pochodne witaminy A. Substancje, które mają za zadanie leczyć trądzik, powinny działać przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a także wspomagać prawidłową pracę gruczołów łojowych.

Więcej porad na https://byc-zdrowym.pl/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE