› Aktualności
11:54 / 21.02.2018

Tragedia w jarocińskich przychodniach. Z każdym dniem przybywa chorych

Tragedia w jarocińskich przychodniach. Z każdym dniem przybywa chorych

fot. fotolia

ZDROWIE. JAROCIN. POWIAT JAROCIŃSKI. Grypa. Zachorowania na grypę

 

R E K L A M A

 

Na terenie całej Ziemi Jarocińskiej szaleje grypa. - Tragedia. Już czwarty tydzień idzie, jak tak jest - mówi jeden z lekarzy.

 

- Pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych jest przynajmniej trzykrotnie więcej niż miesiąc temu - dodaje lekarz. Co radzi? - Trzeba po prostu położyć się do łóżka. Grypę trzeba odleżeć. Żadne antybiotyki nie pomogą. Należy myć jak najczęściej ręce, nie kichać na inne osoby, nie przebywać w większych skupiskach, żeby nie zarażać innych.

Jakie są objawy grypy? - Najczęściej dreszcze, łamanie w kościach i mięśniach, bardzo silne bóle właściwie wszystkiego - tłumaczy lekarz. - Z gorączką jest różnie - może być bardzo wysoka, ale czasami tak nie jest. Do tego dołącza się uporczywy, suchy kaszel. To pacjentów najbardziej gnębi.

Szerzej na ten temat w kolejnym numerze "Gazety".

 

PAMIĘTAJ!

Grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych, które atakują drogi oddechowe. Nie wolno zaniedbywać jej objawów, warto też pamiętać o groźnych powikłaniach.

Najczęściej grypie towarzyszą następujące objawy:

- nagle pojawiająca się wysoka gorączka,

- dreszcze,

- bóle mięśni, gardła i głowy,

- osłabienie,

- ogólne złe samopoczucie i uczucie rozbicia,

- suchy kaszel i nieżyt nosa.

Pierwsze objawy grypy pojawiają się w ciągu 24 godzin i rozwijają się w ciągu 18-72 godzin od zakażenia. Choroba zazwyczaj ustępuje samoistnie po 3-7 dniach (o ile nie dojdzie do powikłań - najczęstsze z nich to zapalenie płuc, oskrzeli lub ucha środkowego oraz paciorkowcowe zapalenie gardła, do rzadszych należą zapalenia mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych). Warto jednak pamiętać, że kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet do ok. 2 tygodni.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na grypę choruje od 330 milionów do 1,76 miliarda ludzi. Od 3 do 5 milionów to przypadki z ostrymi objawami, umieralność wynosi z kolei od 500 tys. do miliona osób.

Czy Ty lub ktoś z Twoich najbliższych chorował już w tym sezonie na grypę?

ankieta dodana 21.02.2018, ilość wszystkich głosów: 296
Tak
73%
Nie
27%
R E K L A M A
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M A