› Gospodarka
07:41 / 12.04.2018

Trwa rozbiórka "górki Kaźmierczaka". Jak długo to potrwa? [ZOBACZ WIDEO]

Trwa rozbiórka

fot. Przemysław Niewiada

Jarocin. Robert Kaźmierczak. Amfiteatr w Jarocinie został rozebrany w sierpniu 2016 roku. Górka w parku.

 

 

R E K L A M A

Od wczoraj trwają prace rozbiórkowe, złośliwie nazwanej przez internautów "górki Kaźmierczaka".

Mieszkańcy zaczęli zastanawiać się, gdzie zostaną wywiezione resztki jarocińskiego amfiteatru i jak długo to potrwa.

ZOBACZ TAKŻE: Ostatnie chwile "górki Kaźmierczaka". Co dalej z amfiteatrem? [KLIKNIJ]

 

- Górkę wywożą na dawne stawy przy oczyszczalni ścieków w Cielczy. [...] W projekcie jest zaznaczone, że ewentualnie tę ziemięmożna wykorzystywać do budowy nowego obiektu, ale przy każdej porcji należy sprawdzić czy grunt jest taki, jak projektant przewidział. Nie rozpoczniemy budowy przez następne pół roku, więc uznaliśmy, że lepiej tę ziemię wywieźć - powiedział w rozmowie z portalem jarocinska.pl, Robert Kaźmierczak.

 

Mieszkańcy spekulowali czy w trakcie rozbiórki, w wydobytej ziemi nie znalazły się szczątki ludzkich ciał. Jak wiadomo, na terenie, gdzie częściowo stała widownia zburzonego amfiteatru, znajdował się kiedyś cmentarz. Czytaj więcej: Znaleźli szczątki ludzkie. Zrobili badanie. Okazało się, że… [KLIKNIJ TUTAJ]

 

- To było bardzo solidnie przesiewane. Mamy zapewnienie od archeologa, że na pewno nie ma żadnych szczątek - kontynuuje II zastępca burmistrza Jarocina, Robert Kaźmierczak.

 

Przewidywano, że wywożenie ziemi potrwa do tygodnia, ale po ostatnim obfitym deszczu, może się to przeciągnąć ze względu na wody gruntowe. Prace rozbiórkowe opłacane są z gminnych pieniędzy, a koszt takiej akcji to do 30 tysięcy złotych.

 

- Jest to około 250 tak zwanych "wanien", czyli dużych samochodów do wywiezienia. Górka ma 5 000 m³, a na jednym samochodzie mieśći się około 13-14 ton  - dodaje urzędnik.

 

Zobacz jak przebiegają prace wywożenia resztek starego amfiteatru. [ZOBACZ WIDEO]

Robert Kaźmierczak, II-ca burmistrza Jarocina

W ubiegłym tygodniu złożyliśmy wniosek o środki unijne środki, które mogą pokryć prawie 80% kosztów odwodnienia terenu, zbudowania zielonego amfiteatru, bardzo oryginalnego, bo zbudowanego z prototypowych urządzeń muzycznego placu zabaw, miejsca spotkać w przestrzeni wyznaczonej obrysem sceny dawnego amfiteatru z urządzeniami multimedialnymi "opowiadającymi" historię tego miejsca , skomunikowanie drogowe od strony ul. Parkowej, oświetlenie tego terenu, objęcie go monitoringiem i dostępem do bezpłatnego internetu, publicznej, samoobsługowej toalety, ale też budowę drogi między ul. Kasztananowa a Zamkową, modernizcją schroniska w Pałacu Radolińskich. Projekt ma na celu stworzenie nowych przestrzeni do działań kulturalnych i rekreacyjnych, ale też podniesienia atrakcyjności turystycznej Jarocina, stworzenia warunków do organizacji koncertów, warsztatów, kursów. Jeśli można na coś otrzymać prawie 80% dofinansowania, to uważam, że realizację takich inwestycji można nieco opóźnić, aby nie wydawać wyłącznie środków własnych gminy.

R E K L A M A
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M A