Trzęsą ziemią. Jest się czego bać?

Opublikowano:
Autor:

Trzęsą ziemią. Jest się czego bać?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Na terenie powiatu jarocińskiego trwają badania geologiczne prowadzone przez specjalistów z Geofizyki Toruń.

Firma poszukuje między innymi złóż paliw kopalnych dla krajowego potentata PGNiG i Fx Energy.

- Urządzenia, których używany, to tzw. czujniki pasywne, nie mają żadnego wpływu i nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców – przekonują przedstawiciele firmy.

Czy rzeczywiście badania geologiczne z wykorzystaniem m.in. tzw. wibrosejsów, które wywołują drobne wstrząsy, nie są szkodliwe dla ludzi i budynków? Wielu mieszkańców obawia się o swoje zdrowie i mienie. Czy ich strach jest uzasadniony?

O to zapytaliśmy profesora Wojciecha Góreckiego z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie

- Nie ma prawa stać się cokolwiek człowiekowi czy budynkowi. Takich wstrząsów nie wykonuje się przy samych budynkach, tylko w określonej odległości. Fizycznie fala rozchodzi się w głąb ziemi, część tej fali przychodzi z powrotem do odbiorników energii i następnie te dane się interpretuje, gdzie szukać złóż ropy, gazu czy innych surowców. W mojej ocenie, przy zachowaniu tej, procedury jest to bezpieczne. Efektem ubocznym są czasem fizyczne szkody, np. na zasiewach, ale one są rekompensowane zwykle przez inwestora. Tego typu działania badawcze podejmowane są od 100 lat, oczywiście sama sejsmika pojawiła się trochę później, ale te badania muszą być wykonywane, bo inaczej nie będziemy mieli paliw kopalnych.

Zobacz wideo

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE