Uczniowie Jedynki będą odbywać praktyki w Niemczech. Zaczęli na Politechnice Poznańskiej

Opublikowano:
Autor:

Uczniowie Jedynki będą odbywać praktyki w Niemczech. Zaczęli na Politechnice Poznańskiej  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Jarocin. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w roku 2016 pozyskał 180.000zł na realizację projektu „Zmieniasz swoją przyszłość sięgając po nowe” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu ERASMUS+. Projekt skierowany jest do uczniów klas technikum budowlanego Jedynki, a jego głównym celem jest pozyskanie niszowych umiejętności w branży budowlanej.

Aby to osiągnąć uczniowie wraz z opiekunami - w sumie 30 osób - część swoich praktyk zawodowych będą odbywać nie w Polsce, a w Centrum Kształcenia Zawodowego w Götz w Niemczech działającym przy Izbie Rzemieślniczej w Poczdamie. Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Götz to uznane w całych Niemczech centrum badawcze, kształcące młodzież w 51 zawodach. Uczniowie będą nabywać umiejętności w zakresie termoprzepuszczalności, dźwiękoszczelności oraz zapoznają się z najnowszymi sposobami oszczędzania energii w branży budowlanej.

Sukces projektu gwarantuje nabycie wcześniej odpowiednich umiejętności. Uczestnicy projektu z Jedynki udali się na Politechnikę Poznańską na 40 godzinne zajęcia teoretyczno - praktyczne związane z tematykę projektu. Mieli tam możliwość między innymi przeprowadzania próby szczelności oraz termoizolacji domu pasywnego, uczniowie dokonywali pomiaru jakości stali używanych w budownictwie oraz dowiedzieli się, jakie parametry decydują o jej jakości, ponadto dokonywali oceny betonu ze względu na jego wytrzymałość, kontrolowali budynki ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz dokonywali setek obliczeń, mających na celu zagwarantować bezpieczeństwo i praktyczność budowli, które już w niedalekiej przyszłości będą projektować i wznosić.

Pobyt na Politechnice Poznańskiej to także nowe doświadczenia dla uczniów „budowlanki”, którzy przekonali się, jak wiele jeszcze wysiłku i pracy przed nimi, aby móc w przyszłości wykonywać swój wymarzony zawód. Zdaniem uczniów zajęcia były ciekawe, ale także trudne i wymagające. Jak się okazało matematyka i fizyka to przedmioty, bez umiejętności których w tej branży nie da się funkcjonować. Jako koordynatorzy projektu mamy nadzieję, że udział w projekcie oprócz nabycia nowych umiejętności budowlanych przyczyni się do zwiększenia motywacji uczniów i chęci ustawicznego kształcenia się i podnoszenia własnych kompetencji – informuje Grzegorz Gorzelańczyk, nauczyciel w zespole.

Uczestnicy projektu już za chwilę rozpoczynają drugi etap przygotowania do praktyk zagranicznych, a mianowicie 30-godzinny kurs językowy nakierowany głównie na język branżowy. Niemcy to kraj multikulturowy, gdzie to na ulicy można spotkać obywateli najdalszych zakątków świata. My jako Polacy nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Dlatego przed uczniami w maju trzeci i ostatni etap przygotowania do wyjazdu do Niemiec związany z radzeniem sobie w sytuacjach stresowych, niebezpiecznych oraz w kontaktach z osobami z innych kręgów kulturowych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE