› Aktualności
10:31 / 18.12.2018

Uczniowie piszą egzamin. Czy odbędzie się on bez nauczycieli? [AKTUALIZACJA] [SONDA]

Uczniowie piszą egzamin. Czy odbędzie się on bez nauczycieli? [AKTUALIZACJA] [SONDA]

Rozszerza się akcja protestacyjna nauczycieli. W kraju pedagodzy wzorem policjantów i pracowników sądów przechodzą na zwolnienia lekarskie. Tymczasem w szkołach rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasistów. Jaka jest sytuacja w Jarocinie, czy w szkołach ma kto uczyć?

 

 

Nauczyciele domagają się podwyżki w wysokości 1000 zł, dymisji minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej oraz większej autonomii. Nie pochwalają likwidacji gimnazjów i zarzucają szefowej resortu, że reforma edukacji została przeprowadzona bez konsultacji ze środowiskiem nauczycielskim.

 

[do pracy potrzebują ponad 100 osób - zobacz GDZIE]

 

Akcja protestacyjna trwa od dłuższego czasu. Jednak obecna jej forma nie jest popierana przez związki zawodowe, jest inicjatywą oddolną.

 

[o protestach rolników przeczytasz TUTAJ]

 

W kwietniu pedagodzy demonstrowali w Warszawie. Wówczas protest był koordynowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, który w komunikacie napisał:

 

„Mamy coraz więcej obowiązków, a coraz mniej praw. Nie zgadzamy się na niekorzystne zmiany w awansie zawodowym oraz wprowadzanie zasad oceniania, które uniemożliwią osiąganie wyższych zarobków.”

 

Przechodzenie nauczycieli na L4 jest krytykowane przez rodziców, ponieważ w wielu szkołach z tego powodu nie odbywają się lekcje. Niektórzy twierdzą, że data akcji nie jest przypadkowa, ponieważ we wtorek - 18 grudnia, zaczęły się próbne egzaminy ósmoklasisty, które potrwają do czwartku - 20 grudnia. W związku z tym protest w tym czasie jest sporym utrudnieniem.

 

Jak wygląda sytuacja w szkołach na naszym terenie? Spytaliśmy o to wiceburmistrza Jarocina Roberta Kaźmierczaka, który odpowiada za sprawy oświatowe.

 

 

- Z tego, co wiem, do protestu przyłączył się Zespół Szkół nr 4 w Jarocinie. Tam jednak jego formę ograniczono do oflagowania budynku szkoły. Miałem nieoficjalne informacje, że są jakieś zwolnienia lekarskie w Zespole Szkół nr 5, ale nie jest to potwierdzone. Znacznie więcej będę wiedział około południa, ponieważ zbieramy informacje ze wszystkich szkół.

 

 

Będziemy na bieżąco aktualizowali tę informacje.

 

[AKTUALIZACJA]

 

Z informacji podanych przez wiceburmistrza Roberta Kaźmierczaka wynika, że na terenie gminy Jarocin nauczyciele nie protestują w aktywny sposób. Na 363 pedagogów - 12 jest na zwolnieniach lekarskich.

 

ZOBACZ NAJNOWSZE ŚWIĄTECZNE WYDANIE GAZETY JAROCIŃSKIEJ

Protest nauczycieli

Czy uważasz, że protest nauczycieli jest słuszny?

ankieta dodana 18.12.2018, ilość wszystkich głosów: 243
Tak
55%
Nie
40%
Nie mam zdania
5%
1
1
oceń tekst 2 głosów 50%