UWAGA. Przestawimy zegary. Nie prześpij tego, bo możesz się spóźnić! [SONDA]

Opublikowano:
Autor:

UWAGA. Przestawimy zegary. Nie prześpij tego, bo możesz się spóźnić! [SONDA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

To zdarza się dwa razy w roku i właśnie nadszedł ten moment. Musimy być czujni i pamiętać, bo jeśli tego nie zrobimy, możemy przegapić coś ważnego tylko dlatego, że najzwyczajniej w świecie spóźnimy się o godzinę. Sytuacja jest tym bardziej trudna, że będziemy spali o godzinę krócej.


 

Już dzisiaj w nocy - z soboty na niedzielę, czyli z 28 na 29 marca - przestawimy nasze zegarki o godzinę do przodu - z godziny 2.00 na godzinę 3.00.

 

 

 

Zmiana czasu obowiązuje od lat 70. ubiegłego wieku i stosuje go około siedemdziesiąt krajów na całym świecie - dotyczy między innymi wszystkich krajów Unii Europejskiej.

 

 

W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej. Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie.

 

 

Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku. Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października.

 

Potocznie mówi się o czasie letnim i zimowym, ale są to pojęcia umowne. Czas zimowy, to czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca. Z kolei czas letni, to czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.

 

 

 

Ostatnio toczy się wielka debata na temat zasadności zmiany czasu. W szerokich konsultacjach na ten temat, które przeprowadzono w 2018 roku, większość ankietowanych mieszkańców Unii Europejskiej opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu.

 

 

W ślad za tym Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona. Decyzję jeszcze muszą zaakceptować państwa członkowskie.

 

 

PE chce, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r. Kiedy zatem ostatni raz zmienimy czas w Polsce i jaką strefę czasową wybierzemy?

 

 

Polski rząd - po zorganizowaniu konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - przychyla się do tego, by pozostać przy czasie letnim.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

Redakcja

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE