› Aktualności
07:15 / 08.08.2019

Uwaga! Więcej policjantów na drogach. Nie będzie pobłażliwości

Uwaga! Więcej policjantów na drogach. Nie będzie pobłażliwości

fot. Elżbieta Rzepczyk

W całej Wielkopolsce rozpoczęły się policyjne działania o nazwie „NURD – ZERO TOLERANCJI”.

 

 

W akcję włączyli się również jarocińscy policjanci.

Funkcjonariusze skoncentrują swoje działania na eliminowaniu negatywnych zachowań niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów.

Niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnych to najczęstsze wykroczenia, jakie popełniają piesi. Kolejne to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci zwracali również uwagę na rowerzystów.- Ta grupa uczestników ruchu drogowego bardzo często zapomina, że niedozwolone jest przejeżdżanie rowerami przez przejścia dla pieszych a chodnikiem można jeździć tylko w kilku, wyjątkowych określonych przepisami przypadkach tj.: gdy dozwolona prędkość jazdy samochodów na drodze, wzdłuż której biegnie chodnik, wynosi więcej niż 50 km/h, gdy aura na dworze jest niesprzyjająca – silne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr. Chodnikiem mogą, w każdych warunkach, jeździć dorośli mający pod opieką dziecko w wieku poniżej 10 lat – przypomina jarocińska policja.
Policjanci w ramach działań podejmować będą interwencje także wobec zmotoryzowanych użytkowników naszych dróg, którzy łamiąc przepisy kodeksu drogowego stwarzają największe zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych.
 

 

 - Niestety, znaczna część zdarzeń związana z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla pieszych [ZOBACZ TUTAJ] Czyli tam, gdzie przepisy chronią pieszego w sposób szczególny. Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę zbliżając się, m. in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) osób korzystających z jednośladów i traktować ich po partnersku - przypomina Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

 

 


Taryfikator mandatów karnych

Naruszenia przepisów o ruchu pieszych

1. Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd:

- na przejściach dla pieszych - 50 zł.

- w miejscach innych niż przejścia dla pieszych - 100 zł.

2. Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi - 100 zł.

3. Przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni - 50 zł.

4. Niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych - 50 zł.

5. Przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi: - na obszarze zabudowanym - 50 zł. - na obszarze niezabudowanym - 100 zł.

6. Zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko - 50 zł.

7. Przebieganie przez jezdnię - 50 zł.

8. Chodzenie po torowisku - 50 zł.

9. Wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie - 100 zł.

10. Naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza - 50 zł.

11. Naruszenie przez pieszego, idącego po poboczu lub jezdni, obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi - 50 zł.

12. Naruszenie przez pieszych obowiązku poruszania się po jezdni jeden za drugim - 50 zł.

13. Naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko - 50 zł.

14. Korzystanie z dróg niedostępnych dla pieszych - 50 zł.

15. Naruszenie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drogach dla rowerów - 50 zł.

16. Niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez wejście na przejście dla pieszych, jeżeli sygnalizator S-5 nadaje sygnał czerwony - 100 zł.

17. Niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku – do 100 zł.
 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%