W jarocińskim parku wytną, posadzą i zawieszą budki lęgowe

Opublikowano:
Autor:

W jarocińskim parku wytną, posadzą i zawieszą budki lęgowe - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rozpoczyna się kolejny etap prac w parku Radolińskich. Usunięte zostaną drzewa suche, chore i zagrażające bezpieczeństwu. Do wycięcia przewidziano m.in. kilkadziesiąt obumarłych świerków i ponad 30 dębów. Nasadzonych będzie około tysiąca nowych. Podobne prace będą prowadzone w parku przy ul. Szubianki. W obu pojawi się prawie 150 budek lęgowych dla ptaków.

 

 

- Zaczynamy 5 lutego. Bardzo prosimy o wyrozumiałość w przypadku napotkania ograniczeń w poruszaniu się po parkach. Tymczasowe ogrodzenia będą miały na celu usprawnienie prac i zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom parków - apeluje dr. inż. Marzena Jeleniewska-Jankowska - inspektor nadzoru terenów zieleni i prac w drzewostanie.

[ZOBACZ TEŻ] DBAJĄ O PARK I PAŁAC. DOSTALI CERTYFIKAT

Będzie to ostatni etap porządkowania drzewostanu Parku Radolińskich. Tym razem najbardziej intensywne prace zostaną przeprowadzone w tzw. części leśnej, czyli od chodnika łączącego ulicę Kasztanową ze szkołą nr 5 w kierunku ul. Maratońskiej. Na tym obszarze znajduje się kilkadziesiąt obumarłych świerków i ponad 30 chorych dębów czerwonych. To ich usunięcie będzie najbardziej widoczne i może budzić kontrowersje. - To była trudna decyzja. Trzeba było ją podjąć, bo stan zdrowotny ponad 30 okazałych dębów czerwonych jest taki, że przez najbliższe lata same, by się przewróciły uszkadzając inne drzewa i stanowiąc zagrożenie dla przechodniów - wyjaśnia Piotr Kociński, architekt krajobrazu. Gdy zakładany był jarociński park, aleja dębowa składała się ze 133 drzew, a do dziś pozostało już tylko 80 sztuk. - Zdecydowaną większość drzew w alei stanowi gatunek obcego pochodzenia - dąb czerwony. Tylko kilkanaście drzew to gatunki rodzime - dąb szypułkowy. Te pierwsze w większości chorują. O ich słabej kondycji świadczą owocniki grzybów, czyli tzw. huby, zmurszałe pnie, ogromne ubytki po wyłamanych konarach, które nie są zabliźnione - dodaje Piotr Kociński. Okazuje się także, że pięknie wyglądające, duże i grube liście dębu czerwonego bardzo powoli się rozkładają, czym znacząco utrudniają wegetację roślinom runa leśnego.Wycinane będą również obumarłe świerki, które posiadają w wielu przypadkach już bardzo ubogie korony, pnie pozbawione kory i wyraźne ślady działań kornika drukarza.

Dęby szypułkowe, będące gatunkiem rodzimym, są w doskonałej kondycji, żadne z nich nie choruje i są długowieczne.- Projektanci zaplanowali jednak nasadzenie tej wiosny prawie stu nowych dębów szypułkowych o obwodach około 30 cm, czyli odtworzymy układ alei z przełomu XIX i XX wieku również z myślą o tych, którzy będą korzystać z parku za 50 czy 100 lat - podkreśla wiceburmistrz Robert Kaźmierczak. Kilka pni ściętych dębów będzie swobodnie porozrzucanych na terenie parku i staną się z czasem oazą dla owadów oraz ptaków. W parku prowadzone będą też cięcia pielęgnacyjne z użyciem sprzętu alpinistycznego.

 

Podczas nasadzeń pojawią się nowe gatunki drzew iglastych: jodła kaukaska, choiny kanadyjskie, świerki serbskie, daglezje zielone, sosny pospolite, czarne i limby, cypryśniki błotniste. Będzie to próba odtworzenia takiego wyglądu parku, jaki był tutaj przewidziany w projektach. - Łącznie w Parku Radolińskich w najbliższym roku zostanie posadzonych około tysiąca drzew, w tym w większości graby uzupełniające bardzo zniszczoną najdłuższą w Europie parkową aleję grabową - zapowiada Robert Kaźmierczak.

 

[ZOBACZ TEŻ] DOSTALI PONAD 5 MLN ZŁOTYCH NA MUZEUM, AMFITEATR I RUINY

Prace będą też prowadzone w parku przy ul. Szubianki. Tam usuwane będą głównie drzewa o obwodach do 50 cm będące samosiewem. Przy tej okazji odsłonięte zostaną okazałe dęby. W drugiej połowie roku będą prowadzone nasadzenia, które wzbogacą gatunkowo park między ulicami Wrocławską i Szubianki.


Prace w obu parkach będą prowadzone pod nadzorem ornitologa. Jego opinie, a także postulaty zgłaszane przez jarocińskich miłośników ptaków, zdecydowały, że w ramach rewitalizacji tych dwóch dużych obszarów zieleni w Jarocinie na drzewach zostanie zamontowanych prawie 150 budek lęgowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE