› Aktualności
15:52 / 09.10.2019

Weszli do krypty. Sarkofag był już otwarty...

Weszli do krypty. Sarkofag był już otwarty...

fot. Prof. Anna Drążkowska

- Otwarcie krypty robi wrażenie - przyznaje archeolog Dariusz Andrzejczak.

 

- Przede wszystkim zetknięcie z historią, która działa się tu przed wiekami i z osobą, która była znacząca wtedy. Patrzę na leżącą w otwartej trumnie osobę, która kilkaset lat temu sprawowała istotny urząd w kościele. To musi wywierać wrażenie - dodaje archeolog.

R E K L A M AMOBI - Fundacja-procent

 

 

Prof. dr hab. Anna Drążkowska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu przyjechała do Nowego Miasta, by ocenić stan zachowania ubiorów na spoczywających w krypcie, m.in. biskupa Jana Rozdrażewskiego.

 

 

- Był znaczną jak na tamte czasy osobą. Można powiedzieć - używając dzisiejszego języka - sponsorem Akademii Lubrańskiego w Poznaniu oraz zakonu dominikanów w Poznaniu. Jego piętno zostało odciśnięte również dalej, nie tylko w Nowym Mieście. Chcielibyśmy tę historię wyciągnąć na światło dzienne - mówi Dariusz Andrzejczak.

 

 

Co odkryła prof. Anna Drążkowska? Co zaskoczyło również proboszcza nowomiejskiej parafii?

Czytaj w aktualnym wydaniu "Gazety Jarocińskiej".

 

ZOBACZ TEŻ - NIEZWYKŁE ODKRYCIE W NOWYM MIEŚCIE NAD WARTĄ

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AStimi Stihl MOBI 01_2020