› Aktualności
15:00 / 06.08.2019

Więcej przypadków zachorowań na boreliozę w powiecie jarocińskim

Więcej przypadków zachorowań na boreliozę w powiecie jarocińskim

fot. pixabay

Do połowy lipca na terenie naszego powiatu odnotowano 8 potwierdzonych zachorowań na boreliozę: jedno u dziecka powyżej 8 roku życia, 1 u osoby powyżej 20 roku życia, i po dwa przypadki u osób powyżej 40,50 i 70 roku życia.

 

Borelioza z Lyme jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie - Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej występująca choroba przenoszona przez kleszcze w Ameryce Północnej, w Europie i Azji.

Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Jest on przenosicielem zarazka - pobierając krew zakażonego zwierzęcia, głównie drobnych gryzoni, zwierząt dzikich i ptaków, sam ulega zakażeniu, a następnie żerując, przekazuje krętki swojemu żywicielowi - np. człowiekowi. Po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która następnie (w okresie nawet do kilku tygodni) powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę - tzw. rumień wędrujący.

Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często objawy uogólnione, takie jak: zmęczenie, ból mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku. Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca.

Leczenie obejmuje podawanie antybiotyków przez min. 3-4 tygodnie. Przebycie zakażenia nie daje trwałej odporności i nie chroni przed ponownym zakażeniem.

Nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie. Główną metodą jej zapobiegania jest noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy (np. w lasach, na polach) zakrywającej jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy), stosowanie środków odstraszających kleszcze, po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy, dokładne obejrzenie całego ciała.

Po zauważeniu kleszcza należy natychmiast delikatnie go usunąć. W tym celu należy pęsetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia.

W roku 2018 na terenie powiatu jarocińskiego odnotowano 1 potwierdzony przypadek zachorowania na boreliozę u osoby powyżej 20 roku życia. Do 15 lipca tego roku na terenie naszego powiatu odnotowano 8 potwierdzonych zachorowań na boreliozę: jedno u dziecka powyżej 8 roku życia, 1 u osoby powyżej 20 roku życia, i po dwa przypadki u osób powyżej 40,50 i 70 roku życia.

Miejscem narażenia na zachorowanie w powyższych przypadkach były: las, łąka, tereny działek ogrodniczych lub ogródków przydomowych.

Należy pamiętać, że kleszcze mogą przenosić również inne zarazki chorobotwórcze dla człowieka.

 

To warto wiedzieć

Kleszcze są pajęczakami. Żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także w parkach i na działkach.

 

Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jest większa, im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Dlatego zbieramy kleszcze, przechodząc przez trawy lub krzewy. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi.

 

Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych (pachy, pachwiny). Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie. W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Jak zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza?

 

• Wiedząc, gdzie i kiedy kleszcze mogą na nas czyhać, należy ich unikać - skoro najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, na spacer wybierajmy godziny okołopołudniowe.

• Należy pamiętać o odpowiednim okryciu ciała: długich spodniach, bluzce z rękawem, czapce czy kapeluszu na głowę. Najlepiej, aby ubranie było jasne, żeby łatwiej na nim zauważyć kleszcza.

• Aby zapobiec ukąszeniu przez kleszcza, należy stosować odpowiednie preparaty odstraszające te pajęczaki (do kupienia w drogeriach i aptekach).

• Po powrocie z wycieczki do domu trzeba uważnie obejrzeć całe ciało, a noszone ubranie przejrzeć i wytrzepać na dworze.

• Najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie. Co zrobić w sytuacji ukąszenia przez kleszcza:

• Przed usunięciem nie wolno miejsca wokół kleszcza niczym smarować (masłem, kremem, wazeliną), zgniatać, przypalać czy polewać spirytusem, ponieważ wtedy pasożyt dusząc się, wymiotuje, co zwiększa ryzyko zakażenia.

• Do usunięcia kleszcza potrzebna jest dobra pęseta lub specjalne urządzenie np.: kleszczołapki, „lasso”, szczypczyki do usuwania pasożytów.

• Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry i ruchem lekko obrotowym energicznie pociągnąć do góry.

• Po usunięciu kleszcza rankę należy tylko zdezynfekować i sprawdzić, czy w skórze nie został fragment pasożyta.

• Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu.

• W przypadku jątrzenia ranki, pojawienia się rumienia, innych obaw i wątpliwości należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

 

ZOBACZ TEŻ - STRACILI WSZYSTKO W POŻARZE. JAK MOŻNA IM POMÓC?

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%