› Aktualności
07:18 / 16.08.2018

Wirtualne biura – azyl dla pracujących w domu

Wirtualne biura – azyl dla pracujących w domu

Jednoosobowe firmy to bardzo często freelancerzy, pracujący w domowym zaciszu. Do wykonywania wielu prac wystarczy pokój, czy nawet osobny kącik, biurko, komputer i święty spokój. Rejestracja działalności gospodarczej wymaga jednak podania adresu, który nie będzie de facto chroniony. Znajdzie się nie tylko w dostępnej dla wszystkich Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ale i w rozmaitych internetowych bazach danych. Nie tylko zresztą z woli albo wręcz wbrew woli freelancera: w Polsce nie brak firm zbierających takie dane i wykorzystujących je do własnych celów.

Mój dom – moja tajemnica

Coraz bardziej chronimy naszą prywatność, jesteśmy do tego zachęcani poprzez kolejne restrykcje związane z ochroną danych osobowych. Nic więc dziwnego, że chcemy chronić adres domowy, który bardzo często należy przecież nie tylko do nas, ale i do pozostałych domowników. W takiej sytuacji korzystną alternatywą dla kosztownego wynajmu prawdziwego pokoju biurowego są usługi biura wirtualnego.

Osobliwość tej usługi polega między innymi na tym, że siedzibę do rejestracji firmy można sobie wybrać zupełnie dowolnie, niezależnie od prawdziwego miejsca zamieszkania. Zależy to jedynie od oferty firm udostępniających swoje adresy. Można więc mieszkać na kaszubskiej wsi, w góralskiej wiosce albo nawet za granicą, a firmę zarejestrować pod prestiżowym adresem w Warszawie – umożliwia to strona http://www.omnioffice.pl/wirtualne-biuro/.

Nigdy nie być w swojej siedzibie

Adres może, ale nie musi być prestiżowy: wielu freelancerom wystarczy dowolna lokalizacja, byle tylko nie ich domowy adres. Dzięki temu nie są w domu narażeni na zalew firmowej korespondencji ani niechciane wizyty klientów i kontrahentów, którym kontakt przez Internet i telefon nie wystarczy. Są jednak i tacy, którzy stawiają na Warszawę i jej centrum, licząc na poprawę wizerunku swojego biznesu.

Można prowadzić działalność przez wiele lat i ani razu nie być we własnej firmie: nie jest to do niczego potrzebne. Umowę można bowiem zawrzeć on-line, a żadne inne czynności nie wymagają osobistego stawiennictwa. Owszem, może się zdarzyć, że freelancer musi zorganizować spotkanie z klientami – wynajmujący udostępnia mu wtedy za opłatą pokój biurowy lub salę konferencyjną na godziny.

Korespondencja i telefony

Podstawowym elementem biura wirtualnego jest adres do rejestracji firmy, a kolejnym – obsługa korespondencji. Najczęściej usługodawca przyjmuje przesyłki zwykłe i polecone, otwiera je i skanuje, a skany przesyła mailem lub udostępnia do pobrania w specjalnym panelu. W ustalonych odstępach czasu wysyła też oryginały pocztą na adres wskazany przez przedsiębiorcę.

Wynajmujący może także do pewnego stopnia prowadzić obsługę telefoniczną firmy: przydzielić jej numer telefonu, odbierać połączenia przychodzące i udzielać dzwoniącym informacji zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. Z tej opcji korzysta jednak niewielu, bo w dobie telefonów komórkowych stacjonarny numer mało komu jest dziś potrzebny.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%