Wiza turystyczna do USA - jak wyrobić

Opublikowano:
Autor:

Wiza turystyczna do USA - jak wyrobić - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Różne

Dzięki dołączeniu naszego kraju do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), Polacy mają możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych bez posiadania wizy. W takim przypadku pobyt może trwać maksymalnie 90 dni. Co jednak w sytuacji, jeśli zależy nam na dłuższym pobycie w USA?

Dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych (nawet i 180 dni z możliwością przedłużenia) możliwy jest po uzyskaniu "tradycyjnej" wizy - wklejanej do paszportu. Jeszcze rok temu, wszyscy Polacy chcący wyjechać do USA - niezależnie od celu podróży, musieli o nią wnioskować. 

Proces ubiegania się o wizę

W momencie, kiedy staramy się o wizę do Stanów Zjednoczonych, musimy pamiętać o dwóch niezbędnych czynnościach. Pierwszą z nich jest wypełnienie wniosku wizowego przez Internet (formularz DS-160, wypełnienie go zajmuje ok. 1,5 - 2 h), a drugą odbycie rozmowy z konsulem w Ambasadzie USA w Warszawie bądź Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Najbardziej rozpowszechnioną wizą jest wiza turystyczna, posiadająca symbol B-2, i to właśnie na sposobie uzyskania tego rodzaju wizy skupia się ten artykuł.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku wizowego

Niezbędny jest przede wszystkim paszport (tzw. paszport biometryczny). Zalecane jest, aby dokument był ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z USA. Jeżeli ktoś nie ma paszportu, do kosztów uzyskania wizy, musi doliczyć koszt wyrobienia paszportu.

Oprócz tego, trzeba także zaopatrzyć się w aktualne zdjęcie (wykonane nie później niż w czasie ostatnich 6 miesięcy). Zdjęcie w formie elektronicznej dołącza się do wniosku składanego przez Internet, a zdjęcie w formie papierowej warto zabrać ze sobą na spotkanie z konsulem.

I to właściwie tyle. Więcej formalności czeka osoby, które ubiegają się na przykład o wizę studencką lub pracowniczą.

Wniosek wizowy przez Internet

Jak wspomniano, pierwszym krokiem w drodze do uzyskania wizy turystycznej do Stanów Zjednoczonych jest wypełnienie elektronicznego wniosku wizowego. Formularz o nazwie DS-160 dostępny jest po założeniu konta na stronie internetowej amerykańskiego Departamentu Stanu. Wniosek składa się z kilkudziesięciu pytań podzielonych na sekcje dotyczące danych personalnych, danych z paszportu, danych najbliższej rodziny, podróży z ostatnich lat czy też planowanego wyjazdu do Stanów.

Opłata z wizę i umówienie spotkania w konsulacie/ambasadzie

Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 160 dolarów, płatności należy jednak dokonać w polskich złotych (w momencie publikacji artykułu jest to koszt 720 zł). Niestety w sytuacji odmowy przyznania wizy opłata nie jest zwracana.

Ważne jest, aby po dokonaniu płatności wydrukować potwierdzenie z numerem transakcji, jest on niezbędny do umówienia spotkania z konsulem USA w Warszawie lub Krakowie. Rezerwacji terminu również można dokonać przez Internet. Oprócz potwierdzenia opłaty do umówienia spotkania potrzebne są też numer paszportu oraz numer z potwierdzenia złożenia formularza DS-160.

Czas oczekiwania na spotkanie wynosi od kilku dni do nawet kilku tygodni (w zależności od okresu, w jakim ubiegamy się o wizę - zazwyczaj przed wakacjami i świętami chętnych jest więcej).

Więcej szczegółów na ten temat sposobu dokonania płatności czy też umawiania spotkania znajdziesz na stronie https://wizaonline.org/blog/wiza-do-usa-krok-po-kroku/.

Rozmowa z konsulem USA

Wiele osób bardzo stresuje się przebiegiem rozmowy z amerykańskim urzędnikiem, jednak naprawdę nie jest ona taka straszna, jak się wydaje. Na spotkanie należy zabrać aktualny paszport, zdjęcie do wizy (papierowe), wydruk potwierdzenia złożenia formularza DS-160, potwierdzenie umówienia się na rozmowę z konsulem i numer potwierdzenia złożenia opłaty wizowej.

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa, pracownicy placówki krok po kroku instruują, do jakiego okienka należy podejść i co należy przy nim zrobić (np. przedłożyć paszport, zdjąć odciski palców itd.). Ostatnia "stacja" to okienko - jak na poczcie, przy którym przyjmuje konsul - zanim się do niego podejdzie, można zdecydować czy chce się rozmawiać po polsku czy po angielsku.

Sama rozmowa trwa zazwyczaj około 2-3 minuty, konsul zadaje kilka podstawowych pytań, aby sprawdzić, czy to co mówimy, zgadza się z informacjami przedstawionymi we wniosku wizowym. Wszelkie wątpliwości mogą w efekcie zakończyć się odmową przyznania wizy, a dokładnie mówiąc promesy wizowej.  

W przypadku przyznania wizy, konsul zatrzymuje paszport - w nim zostanie wklejona promesa. Będzie go można odebrać osobiście w jednym z oficjalnych punktów odbioru dokumentów lub zamówić odpłatną dostawę paszportu na wskazany adres. 

WAŻNE: W okresie pandemii koronowirusa wydawanie wiz do USA zostało wstrzymane, również podróże z Europy do USA są do odwołania wstrzymane.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE