› Aktualności
11:01 / 08.01.2018

Włamują się na Facebooka, wyłudzają pieniądze

 Włamują się na Facebooka, wyłudzają pieniądze

„Potrzebuje głosów smsowych na konkurs fotograficzny. Brakuje mi kilku głosów. Dasz radę pomóc? Sms kosztuje 12 groszy. To nie jest problem? - to treść wiadomości, które wysyłał haker z konta mieszkanki Wilkowyi za pośrednictwem Messengera do jej znajomych.

„Jasne Dawaj” - odpisała kobieta. „Musisz wysłać sms o treści HPAY.GLADOR6 na numer 92520. Z jednego numeru możesz wysłać nawet parę smsów. Przyjdzie ci sms zwrotny z kodem, który ja muszę wysłać” - pisał haker.

Oszust wysłał taką liczbę wiadomości, że zablokował się telefon naszej Czytelniczki.

R E K L A M A

- Włączyłam laptopa, to momentalnie na Messengera dostałam 42 wiadomości. Co próbowałam odpisać, to natychmiast byłam blokowana. Znajomi pisali: „W czym mogę Ci pomóc?”. Haker odpisywał. Ludzie wysyłali smsy, a ja nie mogłam nic zrobić. Co chciałam odpisać, żeby nic nie wysyłali, to od razu byłam blokowana, wyrzucana z sieci - opowiada kobieta.

Sprawa trafiła na policję. Funkcjonariusze potwierdzają zgłoszenie i przestrzegają, aby ostrożnie pochodzić do wszelkiego rodzaju próśb kierowanych za pomocą portali społecznościowych.

- Na kontach instalowany jest wirus, po czym bez wiedzy użytkownika konta umieszczany jest post z prośbą o wysłanie smsa. Jeden ze sposobów umieszczania wirusa polega na tym, że w wiadomościach są wysyłane informacje o łańcuszkach i żeby go przesłać dalej trzeba zapisać obraz. Zapisując go na swoim komputerze - pobierając z Messengera instalujemy sobie wirusa i później bez naszej wiedzy wrzuca sobie różne posty z prośbą o wysłanie smsa - tłumaczy mechanizm mł. asp. Agnieszka Zaworska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.
 

R E K L A M A
1
1
oceń tekst 2 głosów 50%
R E K L A M A