› Aktualności
14:11 / 10.02.2019

Wspomnienia jarocińskich powstańców do nabycia w walentynki na wykładzie

Wspomnienia jarocińskich powstańców do nabycia w walentynki na  wykładzie

W roku 100. rocznicy zakończenia powstania wielkopolskiego ukazało się drugie wydanie wspomnień uczestników tamtych lat - mieszkańców ziemi jarocińskiej. Po raz pierwszy publikacja Od „Jedności” do niepodległości” pojawiła się w 2012 r., ale jej nakład szybko się wyczerpał. Dziś książka znów wraca na rynek, w nieco zmienionej szacie graficznej okładki.

 

 

Osnowę publikacji stanowią relacje osób pochodzących z ziemi jarocińskiej, uczestniczących w tym zwycięskim zrywie niepodległościowym z przełomu lat 1918/1919. Prezentowane w wydawnictwie wspomnienia zebrane zostały w wyniku przeprowadzonej kwerendy, którą objęto zbiory Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Biblioteki Kórnickiej.

 

[ZOBACZ TEŻ] Muzeum dostało ponad 5 mln zł na nową siedzibę w pałacu, amfiteatr i ruiny

 

Większość znajdujących się w opracowaniu relacji publikowana jest po raz pierwszy. Wydane wspomnienia pozwalają niewątpliwie na dokładniejsze naświetlenie wydarzeń, jakie rozegrały się w Jarocinie w końcu 1918 r. Są także cennym źródłem przygotowań oraz wielu epizodów powstańczych. Autorami większości z nich są szeregowi uczestnicy powstania, nie brak również relacji spisanych przez dowódców kompanii, w tym tego najważniejszego dla Jarocina - Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego.

Książka wznowiona została przez Muzeum Regionalne w Jarocinie dzięki dotacji z budżetu Gminy Jarocin. Nabyć można ją w ratuszu (w Bibliotece lub Muzeum) w cenie 25 zł. Dostępna będzie także na spotkaniu z dr. Markiem Rezlerem, które odbędzie się w czwartek 14 lutego w pałacu Radolińskich. Początek o godz. 18.00. Prelekcja będzie częścią trzydniowych obchodów związanych ze 100. rocznicą zakończenia Powstania Wielkopolskiego oraz 150. urodzin hrabiego Ostroroga-Gorzeńskiego [ZOBACZ TUTAJ]

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M AMOBI - Akademia krasnali