› Aktualności
06:56 / 08.03.2020

Wykupiłeś wakacje? Sprawdź, czy w związku z koronawirusem można zrezygnować z wyjazdu

Wykupiłeś wakacje? Sprawdź, czy w związku z koronawirusem można zrezygnować z wyjazdu

fot. pixabay


Sześć przypadków koronawirusa odnotowano w Polsce. Groźna choroba płuc przenosi się co chwilę do innego kraju.

 

R E K L A M AMOBI - Fundacja-procent

Według danych z 7 marca na całym świecie zanotowano ponad 102,4 tysiące zakażeń oraz prawie 3,5 tysiąca przypadków śmiertelnych.

 

 

Wiele osób już wykupiło zagraniczne wyjazdy na letnie wakacje. Czy w związku z występującym zagrożeniem można odstąpić od umowy zawartej z biurem podróży? Czy zostaną zwrócone nam pieniądze?

 

Czytaj również:  Specjalne procedury w związku z koronawirusem wdrożył  jarociński szpital [ZOBACZ TUTAJ]

 

 

 

Wyjaśnienia w tej sprawie przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych podróżny może bezpłatnie odstąpić od umowy o udział w wycieczce lub wczasach w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Konsument rezygnując z wycieczki może żądać wyłącznie zwrotu dokonanych wpłat i nie może ubiegać się o dodatkowe zadośćuczynienie czy odszkodowanie.
 

- W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
 

 

W przypadku szacowania ryzyka kraju pomocne są informacje dostarczane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy Światową Organizację Zdrowia (WHO) – komunikaty te mogą dla konsumenta stanowić uzasadnienie wystąpienia owych nagłych i nieprzewidzianych okoliczności, w tym związanych z zagrożeniem zdrowotnym w kraju podróży.
 

Przy zakupie biletów lotniczych nie ma szczególnych przepisów w zakresie możliwości odstąpienia w przypadku „nadzwyczajnych okoliczności”. Do czasu wykonania usługi można – co do zasady – dokonać zmiany terminu lotu lub nawet zwrócić bilet lotniczy. Przewoźnik może jednak zastrzec, że pasażer ponosi konsekwencje finansowe takich zmian. Kwestie te – ponieważ nie reguluje ich prawo lotnicze – określają regulaminy przewoźników oraz stosowane przez nich taryfy.

 

 

Czytaj również: Jarociniacy boją się koronawirusa? Zobacz wideo

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

 

 


 

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA MOBI ART