› Społeczeństwo
14:41 / 26.06.2018

Zarządzanie gminą to nie jest lekka praca

Zarządzanie gminą to nie jest lekka praca

fot. Anna Kopras-Fijołek

Pełni funkcję wójta gminy od 1990 roku. Czy ma chęć i siły, by nadal ją sprawować? Jaki ma pomysł na przyszłość gminy? Czy jest coś, czego się obawia? Dlaczego został sam "na placu boju" i sam musi podejmować decyzje? Rozmowa z Aleksandrem Podemskim, wójtem gminy Nowe Miasto nad Wartą

 

R E K L A M A

Jesienią - wybory. Będzie pan startował?

Zastanawiam się. Następna kadencja zgodnie z nowymi przepisami ma być 5- letnia. Nie mam jeszcze uprawnienia do emerytury, przede mną jeszcze kilka lat.

Mógłby pan w połowie kadencji odejść na emeryturę...

Jeżeli już zdecydowałbym się, to na całą kadencję. Nie ukrywam, że nie jestem już najmłodszy, a zarządzanie gminą to nie jest taka lekka praca. Zobaczymy. Najbliższe miesiące pokażą - może część mieszkańców uważa, że powinien przyjść ktoś młodszy, z innym pomysłem, z inną energią.

Czeka was budowa oczyszczalni w Chociczy, dokładniej mówiąc - w związku z położeniem działki - w sąsiedniej wiosce, w Boguszynie. Radni, po wielu dyskusjach, podjęli taką decyzję, odrzucając wariant drugi - przyłączenia się do sieci Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Nie obawia się pan tego? Czy gminę Nowe Miasto na to stać?

Będzie to na pewno duże obciążenie dla gminy. Obciążenie, które będzie rzutowało na następne lata, bo zobowiązania trzeba będzie spłacać. Tę oczyszczalnię trzeba już tak rozbudować, żeby była dużym i nowoczesnym obiektem, zaspokajającym potrzeby mieszkańców. Ogłosiliśmy właśnie przetarg. Zobaczymy, jaki będzie efekt. W tej chwili sytuacja na rynku, jeżeli chodzi o tego typu przedsięwzięcia, jest trudna. Jedna z gmin w powiecie średzkim organizowała przetarg, chyba trzykrotnie - koszty przekraczały kwoty przeznaczone na przedsięwzięcie, w chwili obecnej odstąpili od budowy. Jaką decyzję podejmą, nie wiem.

 

Jakie najważniejsze zadania stoją przed gminą?

Jak układa się współpraca gminy z powiatem? W jakich tematach najbardziej "iskrzy"?

Czy włodarz gminy Nowe Miasto nad Wartą ma szansę czasami odetchnąć od pracy? Jeśli tak, czym się wtedy zajmuje?

Co sądzi o radnych powiatowych?

 

Wywiad z wójtem Nowego Miasta nad Wartą Aleksandrem Podemskim przeczytacie w najnowszym wydaniu "Gazety Jarocińskiej" [DOSTĘPNE RÓWNIEŻ TUTAJ]

R E K L A M A
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M A