Zbliża się ciężki czas dla bezdomnych. Jak im pomóc?

Opublikowano:
Autor:

Zbliża się ciężki czas dla bezdomnych. Jak im pomóc?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Liczba bezdomnych w Jarocinie i okolicy zdecydowanie się zmniejszyła w stosunku do lat poprzednich. Tak twierdzi Igor Armon, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

- Między innymi dzięki temu, że w ostatnim czasie zostało wybudowanych dużo mieszkań socjalnych na terenie naszej gminy - uważa Armon.

 

Bezdomni to osoby w różnym wieku. Ich sytuacja wynika z różnych problemów życiowych. - W większości są to osoby, które długotrwale nadużywały alkoholu i to wpłynęło na to, że zostały eksmitowane z mieszkania, straciły pracę. Myślę, że w tej chwili mamy na tyle niski poziom bezrobocia, że jeśli ktoś chce pracować i polepszyć swoją sytuację, to może to zrobić - uważa Armon.

 

15 bezdomnych z gminy Jarocin przebywa obecnie w schroniskach. A dyrektor jarocińskiego MGOPS-u zapewnia, że ze względu na zbliżającą się zimę sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

 

 

- Mamy patrole wspólnie z policją i strażą ochrony kolei. Jeśli tylko mamy jakieś sygnały o pojawieniu się osoby bezdomnej, zaraz kierujemy ją do schroniska, z którym mamy podpisaną umowę. To są schroniska w Pleszewie, w Żernikach, w Dębnie, w Kaliszu i Ostrowie Wlkp. - informuje Igor Armon.

 

 

Osoby bezdomne zanim zostaną skierowane do schroniska muszą podpisać kontrakt socjalny. - Pobyt w schronisku opłaca gmina. Dla przykładu schronisko w Pleszewie inkasuje 900 złotych miesięcznie za jedną osobę. To wychodzi 30 złotych za dobę utrzymania - wyjaśnia szef jarocińskiej pomocy społecznej.

 

Umieszczenie bezdomnego w schronisku nie jest jednak takie proste, ponieważ każdy z nich musi wyrazić na to zgodę. - Nie zawsze się udaje taką zgodę uzyskać. Są też takie sytuacje, że jednego dnia kogoś kierujemy, a następnego dnia on wraca. Nikt, nikogo pod kluczem nie będzie trzymał. To nie są osoby ubezwłasnowolnione. My możemy zaproponować pomoc, ale jeśli ktoś nie będzie chciał z niej skorzystać, nie możemy go zmusić - podkreśla szef MGOPS-u.

 

Nie ukrywa, że głównym powodem braku zgody na umieszczenie w schronisku jest zakaz spożywania alkoholu w czasie pobytu w takiej placówce.

 

 

Igor Armon apeluje: - Jeśli ktoś zauważy osobę, która może być bezdomną, proszę to do nas zgłaszać, żeby przynajmniej na ten okres jesienno-zimowy każdy był pod opieką.

 

 

Kontakt do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarocinie (ul. Wrocławska 39) pod numerem telefonu: (62) 747-01-60.

 

Adresy i numery telefonów do placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym oraz bezdomnym, które współpracują z MGOPS-em w Jarocinie znajdziesz w najnowszym wydaniu Gazety Jarocińskiej, który już od najbliższego wtorku będzie w sklepach i on-line na jarocińska.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE