› Aktualności
12:48 / 11.02.2019

Zniżka na groby i nowa forma pochówku na cmentarzu komunalnym

Zniżka na groby i nowa forma pochówku na cmentarzu komunalnym

fot. Archiwum/Lidia Sokowicz

Radni miejscy w Jarocinie jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wysokości opłat za miejsca grzebalne na Cmentarzu Komunalnym w Jarocinie. Nowe ceny, a wraz z nimi możliwość pochowania urny z prochami w ziemi, zaczną obowiązywać od połowy lutego. Decyzją rady wprowadzono także 50-procentową ulgę dla opiekunów grobów weteranów wojen i powstań.

 

 

- Zapis został wprowadzony na prośbę mieszkańców. Wielu posiadających groby na cmentarzu komunalnym w roku poprzednim, gdy obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, zwracało się do nas z prośba o możliwość zmniejszenia opłaty za przedłużenie ważności grobu – informuje Marcin Leśniak, prezes Zakładu Usług Komunalnych.

Aby opiekunowie grobów weteranów wojen i powstań mogli skorzystać z ulgi, będą musieli uzyskać zgodę specjalnej komisji powołanej przez burmistrza Jarocina. – W jej skład na pewno wejdą przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Jarocinie i wydziału kultury. Chcemy też zaangażować do tego osoby, które społecznie zajmują się ochroną grobów Powstańców wielkopolskich. Chociażby Wojciecha Talagę, który szereg tych grobów ustalił i zinwentaryzował. Bardzo wiele grobów, dzięki jego inicjatywo, zostało już wyremontowanych i odrestaurowanych – mówi Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina.

[ZOBACZ TEŻ] Zbierają pieniądze co roku na cmentarzu, żeby odnowić mogiły powstańców

Przy okazji obniżki cen za dochowanie grobu na cmentarzu komunalnym w Jarocinie, Zakład Usług Komunalnych wprowadził nową możliwość grzebania zwłok - w niszach urnowych ziemnych. - Do tej pory mieliśmy nisze urnowe w kolumbarium, Mieszkańcy, którzy chcieli dokonać pochówku swoich bliskich w niszach urnowych ziemnych nie mogli tego zrobić, ponieważ nie było takiej opłaty w obowiązującej uchwale - mówi Marcin Leśniak. Teraz taki pochówek jest możliwy.

 

[ZOBACZ TEŻ] Miał być kurnik, będą mieszkania i większy cmentarz?

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AMOBI - Akademia krasnali