To największy projekt w historii Jarocina. PWiK zainwestował 300 mln zł

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

To największy projekt w historii Jarocina. PWiK zainwestował 300 mln zł - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Promowane Największe przedsięwzięcie inwestycyjne w historii jarocińskiego samorządu - "Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin", zostało zakończone w ubiegłym roku. Projekt wsparła unijna dotacja, którą pozyskało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie.

Na projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin” składało się 5 inwestycji:

  • modernizacja kanału przesyłowego Jarocin - Cielcza,
  • budowa Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie,
  • rewitalizacja centrum Jarocina,
  • rewitalizacja os. Kopernika w Jarocinie,
  • budowa Zakładu Odzysku Surowców w Cielczy.
 

- To był największy projekt inwestycyjny w historii jarocińskiego samorządu. Ogromna skala przedsięwzięcia stanowiła dla nas duże wyzwanie. Efekty zrealizowanych inwestycji są imponujące, a dzięki odważnym decyzjom gmina Jarocin po raz kolejny jest ekologicznym liderem. Jestem dumny z efektów ciężkiej pracy bardzo wielu ludzi, którzy spowodowali, że moje marzenie o nowoczesnym, ekologicznym Jarocinie w zakresie gospodarki ściekowej stało się rzeczywistością. Dziękuję Wam za to

- stwierdza Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Zakład Odzysku Surowców w Cielczy - pierwsza tego typu inwestycja w Polsce

Ostatnie z tych zadań - budowa Zakładu Odzysku Surowców w Cielczy na bazie oczyszczalni ścieków, to pionierska inwestycja - pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z czterech w Europie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, domknięty został system obiegu zamkniętego w gospodarce wodno-ściekowej gminy Jarocin. 

Dzięki temu produkowane są:

  • energia elektryczna,
  • energia cieplna,
  • fosfor,
  • nawóz organiczny,
  • woda z recyklingu.  
 

Zakład w Cielczy jest nie tylko najnowocześniejszą instalacją tego typu w Polsce, wrażenie robi też otoczenie, gdzie posadzono mnóstwo różnego rodzaju roślin. Zakładowe rabaty zdobią pelargonie, róże i łąki kwietne. Zachwycić mogą też połacie lawendy, której w otoczeniu instalacji zasadzono aż 5 tysięcy sztuk. W związku z tak dużą ilością kwiatów na terenie zakładu ustawiono mini pasiekę składającą się z pięciu uli. Nasadzenia wokół nowoczesnej oczyszczalni ścieków objęły także blisko 8 tysięcy drzew i krzewów takich jak: graby,  wierzby, świerki, hortensje, klony, liliowce i berberysy.  

- Gratuluję i podziwiam za odwagę oraz rozmach inwestycyjny. Patrząc na to, co zostało tu zrobione, ma się wrażenie, jakby to było jakieś laboratorium NASA, a nie oczyszczalnia ścieków

- podkreślił poseł PiS Jan Mosiński, podczas oddania inwestycji do użytku. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE