reklama
reklama

Na pytania od Czytelników i Internautów jarocinska.pl odpowiada kandydat na burmistrza Jarocina

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: M. Biegański

Na pytania od Czytelników i Internautów jarocinska.pl odpowiada kandydat na burmistrza Jarocina - Zdjęcie główne

Na pytania od Czytelników i Internautów jarocinska.pl odpowiada kandydat na burmistrza Jarocina | foto M. Biegański

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory Samorządowe Druga tura wyborów samorządowych już w najbliższą niedzielę. Aby ułatwić mieszkańcom wybór, kandydaci na burmistrza Jarocina odpowiadają na 20 pytań od Czytelników Gazety Jarocińskiej i Internautów jarocinska.pl. Poniżej odpowiedzi Bartosza Walczaka.
reklama

Już w najbliższą niedzielę - 21 kwietnia, wybierzemy burmistrza Jarocina. Głosować będziemy mogli na jednego z dwojga kandydatów: Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską z KWW Razem Kochamy Jarocin i Bartosza Walczaka z KWW Ziemia Jarocińska Bliżej Ludzi.

Na pytania Czytelników i Internautów odpowiada Bartosz Walczak

Aby ułatwić wybór, przedstawić kandydatów i odkryć, nie tylko ich poglądy, ale pomysł na kierowanie gminą Jarocin, podejmujemy szereg działań. W naszej redakcji dwukrotnie zorganizowane zostały debaty kandydatów - przed pierwszą i drugą turą wyborów

Publikujemy też - w internecie i papierowym wydaniu naszego tygodnika, serię ich odpowiedzi na istotne pytania dotyczące ważkich spraw i problemów między innymi z życia społecznego, gospodarki, finansów, kultury, oświaty, spółek gminnych i inwestycji.

Kilkukrotnie też zwracaliśmy się do naszych Czytelników i Internautów, aby za naszym pośrednictwem, zadawali pytania kandydatom. Poniżej publikujemy 20 takich pytań, na które odpowiedział Bartosz Walczak.


Proszę wymienić 3 cechy kontrkandydata, które uważa pan za korzystne w pełnieniu urzędu burmistrza.
Z Panią Urszulą miałem styczność tylko podczas kilku sesji rady miejskiej, w których uczestniczyła jako mieszkanka oraz w czasie 5 debat wyborczych. Poza tym nigdy nie mieliśmy okazji się spotkać, by porozmawiać. Nie znam Pani Urszuli na tyle, by szczerze odpowiedzieć na to pytanie.

Czy pozwolisz na to, by pod Jarocinem powstało składowisko odpadów radioaktywnych? Było ono w planach w przypadku budowy elektrowni atomowej - te plany, dotyczące energii atomowej wróciły i są wdrażane.  
Nie pozwolę, ani na tę, ani na żadną inną inwestycję, która mogłaby zagrażać zdrowiu mieszkańców i naszemu środowisku.

W trakcie mijającej kampanii, ale także przed nią wiele mówiło się o potrzebie budowy basenu odkrytego w gminie. Pojawiały się pomysły budowy w Golinie, a nawet Roszkowie. Czy jeśli pan zostanie burmistrzem zamierza wybudować basen odkryty - jeśli tak, czy w którejś z wymienionych lokalizacji i konkretnie z jakich środków. 
Wybudujemy basen odkryty na terenie Jarocin Sport przy lodowisku. Będziemy starali się o dofinansowanie zewnętrzne, a jeśli będzie taka potrzeba, to wesprzemy to zadanie z gminnego budżetu.

W Gdyni walczący w drugiej turze kandydaci zapowiadają koalicję. Tadeusz Szemiot zadeklarował, że jeśli wygra, zaproponuje Aleksandrze Kosiorek stanowisko wiceprezydenta. Takiego rozwiązania nie wykluczyła Kosiorek “w imię dobrej współpracy”. Ani Ziemia Jarocińska, ani Kochamy Jarocin nie ma większości w radzie. Czy taka koalicja i współpraca jest możliwa w Jarocinie? 
Dobry burmistrz to taki, który chce rozmawiać i rozwiązywać problemy, a nie -  je mnożyć. Powinien łączyć, a nie dzielić. Nie może zamykać się na żadne pomysły ani środowiska. Jestem otwarty na dialog i współpracę, więc jeśli zdobędę zaufanie mieszkańców i zostanę burmistrzem, będę rozmawiał i pracował z każdym, kto będzie chciał działać dla dobra gminy i jej mieszkańców.

Czy decyzje jako burmistrz będzie pan podejmowała samodzielnie? Wszak za obiema osobami stoją dość silne postacie  - wymienić wystarczy obecnego burmistrza, czy jego dawnych bliskich współpracowników. Jednym zdaniem - czy będzie pan niezależny?  
Tak.

Jakie propozycje ma pan dla ludzi młodych, wykształconych, żeby po studiach chcieli wracać do Jarocina, tutaj mogli znaleźć godziwą pracę i przestrzeń do życia. 
Każdy kto myśli perspektywicznie wie, że elektrociepłownia to nasza przyszłość i ona też będzie tym elementem, który wspomoże tworzenie nowych miejsc pracy. Mamy pomysł na tanią, zieloną energię i uzbrojoną strefę inwestycyjną w Golinie. To świetna lokalizacja na rozwój miejsc pracy związanych z nowoczesnymi, energochłonnymi technologiami informatycznymi.

Czy gmina powinna rozbudować sieć żłobków publicznych? Jeśli tak - jak pan zamierza to zrobić i w jakim rozmiarze?  
Z uwagi na ciągłe, cały czas rosnące zapotrzebowanie gmina postanowiła utworzyć 150 dodatkowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. W tym celu został złożyliśmy wniosek o dofinansowanie inwestycji z programu „Maluch + 2022-2029”, realizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z wojewodami. Gmina wnioskowała o środki w wysokości ponad 5 mln zł. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie.  Gmina będzie miała na realizację projektu 3 lata. 

Mieszkam na osiedlu które powstało kilkadziesiąt lat temu, wciąż nie mamy utwardzonej drogi, choć jest to droga gminna, tymczasem gmina buduje drogi na osiedlach, gdzie jeszcze nie ma domów. Jaki jest pana pogląd na taką politykę, jak to należy rozwiązać.  
Duże inwestycje drogowe możemy realizować dzięki temu, że pozyskujemy środki zewnętrzne na ich wykonanie. Na drogi lokalne musimy przeznaczyć fundusze pochodzące z własnych środków budżetowych, a tych jest znacznie mniej, więc proces jest wolniejszy. Wykonujemy je sukcesywnie w ramach Jarocińskiego Programu Budowy Dróg lokalnych i osiedlowych, który jest programem długofalowym. Wyremontowaliśmy już w ten sposób 45 dróg, a przed nami plany na kolejnych 40.

Jak zamierzasz przygotować gminę Jarocin i jej mieszkańców na wypadek zagrożenia konfliktem zbrojnym? 
Gmina przygotowuje się na wypadek zagrożenia już od 2020 roku. Wówczas rozpoczęliśmy modernizację systemu alarmowania i ostrzegania miasta. Rozbudujemy ten system także na wioskach. 75% tej modernizacji mamy za sobą. We współpracy z PSP wytypowaliśmy też i sprawdziliśmy możliwości zlokalizowania na naszym terenie miejsc doraźnego schronienia, m.in. w piwnicach szkół, czy sal wiejskich. Mapę tych schronień można znaleźć w specjalnej aplikacji.

Czy jeśli zostanie pan burmistrzem zlikwiduje pomnik prof. Szyszko, który w żaden sposób nie był związany w Jarocinem, a usadowienie monumentu wywołało wiele kontrowersji? 
Nie będę niczego likwidował, wolę tworzyć coś nowego dla mieszkańców, dlatego pomysł jednego z moich kontrkandydatów, aby przy alei w parku Szubianki stawiać kolejne pomniki bardzo mi się podoba, ale ewentualne decyzje musza zostać poparte w ramach konsultacji mieszkańcami. 

Jaki pomysł ma pan na zagospodarowanie terenów gminnych przy zalewie w Roszkowie? Proszę o podanie terminu realizacji oraz źródła finansowania.
Nad zalewem w Roszkowie powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. W jego sąsiedztwie planujemy pobudować tereny rekreacyjne: ścieżki rowerowe, boiska, plażę i pomosty. Jednak priorytetem w zakresie rekreacji będzie budowa basenu odkrytego w Jarocinie.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że wiele stanowisk w samorządzie, spółkach gminnych, etc. jest obsadzanych wg klucza znajomości - jak pan zamierza zmienić tę sytuację - innymi słowy, jaka będzie polityka zatrudnienia w gminie, samorządzie, spółkach. 
Dla mnie kluczowe przy zatrudnianiu pracownika są jego kompetencje i zaangażowanie w pracę. Na każde stanowisko będą ogłaszane konkursy.

Czy uważa pan, że jest potrzeba uruchomienia gminnego programu ewidencji, sterylizacji i czipowania psów i kotów - jeśli tak, jak i kiedy chce to zrealizować.   
Częściowo te zadania już realizujemy w ramach programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Jarocin – wszystkie zwierzęta w schronisku są sterylizowane. Gminny program ewidencji psów i kotów, a potem sterylizacji i czipowania to kolejny krok, do którego się przygotowujemy. Na pewno zaczniemy szerzej działać, jak już zakończymy rozbudowę schroniska dla zwierząt w Radlinie, która teraz jest naszym priorytetem.

W ostatnim rankingu „Gmin dobrych do życia” serwisu samorządowego PAP-u - gmina Jarocina była na 393 miejscu. Wyżej są Środa Wlkp., i chociażby Śrem. Ma pan pomysł na to, żeby gmina Jarocin była lepszym miejscem do życia, lepiej realizowała potrzeby mieszkańców? Jak to zrobić?   
Biorąc pod uwagę, że w Polsce mamy 2,5 tys. gmin, to i tak niezły wynik. Dalej będziemy realizować przedsięwzięcia, które wpływają na poprawę życia naszych mieszkańców, tak by ten wynik był jeszcze lepszy. 

Nowe osiedla są budowane na prywatnych terenach, przy drogach prywatnych. Często mieszkańcy, którzy postanowili swoje życie związać z Jarocinem, zostają z problem błota i dziur w drodze dojazdowej - deweloper nie był zobowiązany do budowy drogi, a miasto umywa ręce, jakby to nie byli jego mieszkańcy. Czy jako burmistrz planuje pan rozwiązać problem dróg prywatnych i pomoc mieszkańcom.
Nie można udawać, że problemu nie ma. To jedno z wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć wspólnie z radnymi Rady Miejskiej w Jarocinie.

Niska emisja, szczególnie w okresie grzewczym, nie daje żyć i w zasadzie zagraża naszemu i naszych dzieci zdrowiu. To czuć na każdym większym osiedlu domów jednorodzinnych, a nawet w skupiskach wiejskich. Co pana zdaniem gmina powinna z tym zrobić i jak.
Uświadamiać mieszkańców, że wymiana ogrzewania na ekologiczne jest konieczna, oferować wsparcie finansowe do realizacji tych inwestycji. My już to robimy, czego przykładem jest gminny program „Wymień piec”. Chcemy ten program zmodyfikować, by jeszcze więcej mieszkańców z niego skorzystało.

W Stanach Zjednoczonych tradycja jest, że wraz z kandydatem na prezydenta ogłaszany jest kandydat na wiceprezydenta i obywatele głosują na taki pakiet wyborczy. Chciałbym się dowiedzieć jakie osoby zajmą najbardziej eksponowane stanowiska w gminie (wiceburmistrza, sekretarza gminy), jeśli zostanie pan burmistrzem? 
Jeśli zostanę burmistrzem Jarocina , to moją zastępczynią będzie kobieta – Karolina Wielińska - Kuś. Nie mam nic do ukrycia, dlatego ogłosiłem tę informację już kilka tygodni temu. Współpraca układa nam się bardzo dobrze. Na stanowisko sekretarza ogłoszę konkurs.

Ponad rok temu Jarocin Sport oraz władze Jarocina zrezygnowały ze współpracy z szkółką Wodny Świat, w której pływało prawie 700 dzieci. Czy jeśli zostaniesz burmistrzem przywrócisz działalność szkółki Wodny Świat w Aquapark Jarocin i umożliwisz dzieciom kontynuować naukę i treningi z pływania, a rodzicom możliwość wyboru szkółki, z której będą chcieli skorzystać? 
Jarocin Sport umożliwia wszystkim dzieciom korzystanie z nauki i treningów pływania w Aquaparku. Mogą wybrać Manię Pływania i Piranię, które cieszą się bardzo dobrą opinią rodziców, zapisujących tam swoje dzieci. Wodny Świat też mógłby korzystać z tych obiektów, gdyby przyjął warunki zaproponowane przez spółkę, warunki równe dla wszystkich. 

Czy jeśli zostanie pan burmistrzem Jarocina przewiduje zmiany w organizacji Jarocin Festiwal, szczególnie dotyczące miejsca i czy jest szansa, że wróci dawny „rów na Maratońskiej” - ulica będzie otwarta w trakcie wydarzenia.
Nie przewiduję zmian. Formuła festiwalu się sprawdza, co potwierdza wysoka frekwencja – ponad 11 tys. publiczności. Teren boiska przy Maratońskiej jest już za mały, żeby zapewnić bezpieczeństwo tak dużej liczbie osób. Organizator korzysta więc z terenu po drugiej stronie Maratońskiej – tworząc miasteczko festiwalowe. A jak Państwo wiecie przy Maratońskiej nie ma już rowu. Powstała tam ścieżka rowerowa i pas zieleni z drzewami i łąkami kwietnymi.

Jaki ma pan pomysł na współpracę i dofinansowanie organizacji pozarządowych działających na terenie gminy, tak aby czuły się traktowane równo. Czy gmina będzie sama realizować wydarzenia kulturalne i sportowe, np. treningi, rajdy, koncerty, czy będzie preferowała powierzenie wykonania zadania Stowarzyszeniom, które się w tym specjalizują?
Stowarzyszenia kulturalne i sportowe korzystają z systemu grantowego. Na organizacji wydarzeń z zakresu swojej działalności znają się najlepiej, dlatego nadal będziemy wspierać dobre pomysły, które służą rozwojowi naszej lokalnej społeczności i cieszą się zainteresowaniem.

CZYTAJ TAKŻE

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama