Aromaterapia naturalna - jak przeprowadzić ją w domu?

Opublikowano:
Autor:

Aromaterapia naturalna - jak przeprowadzić ją w domu? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Aromaterapia to jedna z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej znana od tysięcy lat, z powodzeniem stosowana jako metoda lecznicza w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie, Chinach, czy Indiach. Aromaterapia polega na łagodzeniu i usuwaniu dolegliwości zdrowotnych za pomocą naturalnych olejków eterycznych przy wykorzystaniu zmysłu węchu lub przez skórę. Termin aromaterapia pochodzi od połączenia dwóch słów - „aromat", czyli zapach oraz "terapia" - czyli proces, który wspomaga ciało w powrocie do równowagi i przyspiesza proces zdrowienia.

Na czym polega aromaterapia?

Aromaterapia polega na wprowadzeniu do organizmu naturalnych substancji chemicznych z olejków eterycznych głównie poprzez drogi oddechowe, ale także przez skórę, np. podczas kąpieli czy masażu. Olejki eteryczne, które znajdziesz np. na https://ecospa.pl/naturalne-olejki-eteryczne stosuje się także jako składnik domowych maści czy kosmetyków DIY. Powszechnie stosowane są także w perfumiarstwie. Olejki eteryczne wykorzystywane do zabiegów aromaterapii to najcenniejsze składniki roślinne pozyskiwane z różnych ich części, z kwiatów, liści, korzeni, a nawet kory drzewnej. Wśród podstawowych grup zapachowych olejków eterycznych wyróżnia się olejki drzewne, korzenne, kwiatowe, ziołowe, cytrusowe.

Aromaterapia: w czym pomogą olejki eteryczne?

1. Olejki drzewne:

  • Olejek sosnowy - działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, pobudza i odświeża, wzmaga koncentrację.
  • Olejek drzewa różanego – ceniony za piękny zapach, często stosowany w perfumiarstwie, poprawia nastrój, koi nerwy, działa przeciwzapalnie.
  • Olejek cedrowy – jest antyspetykiem, działa ściągająco i bakteriobójczo, stymuluje układ krwionośny i likwiduje napięcia mięśni.
  • Olejek sandałowy - jest naturalnym afrodyzjakiem, działa kojąco, łagodzi stres oraz działa przeciwzapalnie.
2. Olejki korzenne:

  • Olejek imbirowy – rozgrzewa, działa antyseptycznie i przeciwobrzękowo, pobudza krążenie krwi, działa przeciwbólowo.
  • Olejek cynamonowy - działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, poprawia pamięć i koncentrację, jest łagodnym afrodyzjakiem.
3. Olejki kwiatowe:

  • Olejek neroli – działa uspokajająco i antydepresyjnie, wzmocnia naczyń krwionośne, działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i dezodorująco.
  • Olejek Ylang Ylang - jest naturalnym afrodyzjakiem, działa uspokajająco, odpręża, poprawia nastrój, działa antyseptycznie, reguluje ciśnienie krwi.
4. Olejki ziołowe:

  • Olejek drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, wspomaga leczenie infekcji wirusowych, łagodzi objawy przeziębienia.
  • Olejek lawendowy – działa przeciwzapalne, łagodząco, przeciwłupieżowo, relaksuje i odpręża.
  • Olejek tymiankowy – działa antyseptycznie, przeciwwirusowo i wykrztuśnie. Pomaga usuwać zalegającą wydzielinę z dróg oddechowych oraz zatok.
  • Olejek rozmarynowy - łagodzi objawy zmęczenia, pobudza, działa przeciwbólowo, pobudza krążenie i porost włosów.
5. Olejki cytrusowe:

  • Olejek bergamotowy – ożywia, odświeża, rozjaśnia umysł, działa antyseptycznie i dezodorująco.
  • Olejek cytrynowy - działa stymulująco, energetyzuje, pobudza, poprawia nastrój, działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie.
  • Olejek pomarańczowy – poprawia jakość snu, łagodzi bóle głowy, energetyzuje, jest naturalnym afrodyzjakiem.
Bezpieczna aromaterapia

By aromaterapia była w pełni bezpieczna, należy przestrzegać kilku zasad:
1. Stosuj tylko olejki eteryczne posiadające atesty;
2. Nie dopuszczaj do kontaktu olejku z oczami;
3. Stosuj ostrożnie u małych dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. W czasie ciąży nie stosuj np. olejku szałwiowego; 
4. Nie nakładaj olejków w czystej, nierozcieńczonej postaci bezpośrednio na skórę. Do masażu użyj oleju bazowego, np. z pestek winogron, ze słodkich migdałów, czy oleju jojoba. Do oleju bazowego dodaj kilka kropli olejku eterycznego lub mieszanki olejków i wymieszaj;
5. Aby zrobić aromaterapeutyczną kąpiel, zmieszaj łyżkę oleju bazowego z 3 kroplami olejku eterycznego, a następnie dodaj do ciepłej wody. Nie dodawaj olejków do kąpieli w postaci nierozcieńczonej;
6. Olejki przechowuj w chłodnym miejscu, z dala od źródeł światła i w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE