› Aktualności
12:06 / 22.05.2019

Bedziesz zdawał egzamin na prawo jazdy. Czekają Cię zmiany! [SONDA]

Bedziesz zdawał egzamin na prawo jazdy. Czekają Cię zmiany! [SONDA]

fot. zdjęcie pogladowe

Od lipca czekają nas zmiany, zmiany w egzaminach na prawo jazdy, egzaminator, kursant, kategoria B, prawo jazdy, ministerstwo infrastruktury, zdawalnosc egzaminów

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

Od kilku lat pojawiały się zapowiedzi zmian dotyczących systemu zdawania egzaminów na prawo jazdy. Propozycji zmian było sporo, jednak zawsze kończyły się one na planach. Obecnie sprawy przedstawiają się zgoła inaczej, a przyszłych kierowców zainteresuje fakt, że tym razem zmiany naprawdę nadchodzą.

 

 

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację przepisów ubiegania się o prawo jazdy, która wejdzie w życie już już 1 lipca 2019 roku (dla zmian dotyczących pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu jest to 1 stycznia 2020 roku).

 

 

Jakie zmiany czekają przyszłych kierowców?

 

Maksymalnie 8 egzaminów dziennie

Sporą zmianą, która z pewnością wpłynie korzystnie zarówno na kursantów jak i egzaminatorów, jest ustalenie dziennego limitu egzaminów dla osób je przeprowadzających. Teraz egzaminator będzie mógł w ciągu jednego dnia przeprowadzić nie więcej niż 8 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kat. B. i nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę.

 

 

Według resortu ma to ograniczyć, a wręcz zakończyć celowe oblewanie kursantów tylko po to, żeby egzaminujący zdołał wyrobić dzienną normę podyktowaną przez pracodawcę. Jak czytamy na stronie ministerstwa, nowelizacja ta sprawi, że "egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców”.

 

 

Koniec z wielogodzinnym oczekiwaniem

Będą też zmiany w egzaminach praktycznych i teoretycznych, które zapewne ucieszą wszystkich zdających. Do tej pory często było tak, że godzina egzaminu była podawana orientacyjnie, co sprawiało, że osoba zapisana na egzamin na godzinę 9:30 zdawała go dopiero o godz. 12.00. Nowelizacja przepisów ma zakończyć wielogodzinne oczekiwanie w długich kolejkach. Wraz z wejściem zmian w życie egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał o dokładnie wyznaczonej godzinie.

 

O negatywnym wpływie kilkugodzinnego czekania na kursantów wypowiedziało się samo Ministerstwo:

 

"Zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu”.

 

Kategoria AM teraz także na czterokołowcu

Obecnie egzamin praktyczny na kategorię AM (dawna karta motorowerowa) odbywał się wyłącznie przy użyciu motoroweru. Nowelizacja z lipca 2019 roku ma pozwolić osobom z problemami zdrowotnymi na skorzystanie także z czterokołowca lekkiego, przy zdawaniu na tę kategorię prawa jazdy.

 

 

Koniec z niepotrzebnymi pieczątkami

Ostatnia zmiana, dotyczy pieczątek i jest pokłosiem uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Wraz z wejściem nowych przepisów w egzaminach na prawo jazdy, egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą dłużej musieli stosować na dokumentach pieczęci, a jedynie podpis (imię i nazwisko) oraz numer uprawnień.

Czy uważasz, że zaproponowane zmiany są słuszne?

ankieta dodana 22.05.2019, ilość wszystkich głosów: 42
TAK
81%
NIE
17%
NIE WIEM
2%
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART