Byłeś ofiarą lub świadkiem przestępstwa? Możesz skorzystać z pomocy

Opublikowano:
Autor:

Byłeś ofiarą lub świadkiem przestępstwa? Możesz skorzystać z pomocy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W Jarocinie działa lokalny punkt Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu, z którego mogą korzystać nie tylko osoby pokrzywdzone przestępstwem, ale także świadkowie oraz ich rodziny. Jest to pomoc: prawna, psychologiczna, lekarzy specjalistów, tłumaczy migowych, ale również materialna.

 

 

 

- W ramach pomocy materialnej oferujemy bony żywnościowe i przemysłowe, finansujemy sprzęt rehabilitacyjny, zakup leków, zabiegów i turnusów rehabilitacyjnych. Pokrywamy opłaty czynszowe, zakup opału oraz remont mieszkań. Wyposażamy mieszkania w różnego rodzaju sprzęt i urządzenia m.in. meble, sprzęt RTV czy AGD. Ponosimy opłaty za żłobki, przedszkola, edukację szkolną. Pokrywamy w całości koszty kursów, szkoleń, studiów podyplomowych młodzieży i dorosłych. Dodatkowo, w Kaliszu prowadzimy mieszkanie interwencyjne - wymienia Magdalena Kowalska, dyrektor Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu, który posiada 7 punktów lokalnych. Jeden z nich działa w Jarocinie.

 

Pomoc specjalistów, jak i materialna, dotyczą szkód zarówno będących wynikiem doznanego przestępstwa, jak i bycia świadkiem takiego zdarzenia. Wsparcie obejmuje szkody poniesione nie dawniej niż 5 lat wstecz, licząc od momentu zgłoszenia się do ośrodka i złożenia wniosku o pomoc, ewentualnie do 5 lat wystąpienia skutków przestępstwa przeciwko mieniu, zdrowiu, życiu, lichwy, alimentacyjnego, komunikacyjnego, przestępstwa bankowego, na tle seksualnym, popełnionych przez pracodawcę i innych. Dotyczy zarówno szkód wyrządzonych przez osoby, jak i instytucje oraz inne podmioty. W kategorii przestępstwa mieszczą się również akty przemocy, niealimentacja (nie ma znaczenia, czy wypłacany jest zasiłek alimentacyjny), oszustwa na „wnuczka” oraz „policjanta”.

 

W celu otrzymania pomocy należy zgłosić się osobiście do Okręgowego Ośrodka w Kaliszu lub jednego 7 punktów lokalnych (w Ostrowie Wlkp., Pleszewie, Jarocinie, Kępnie, Krotoszynie, Koźminku, Grabowie nad Prosną) i wypełnić wniosek o udzielenie pomocy. Należy przy tym okazać się dowodem osobistym oraz dokumentami potwierdzającymi wystąpienie przestępstwa (np. z policji, prokuratury, sądów, Centrów Interwencji Kryzysowych, lekarskimi, zaświadczeniem od komornika o bezskuteczności egzekucji alimentów). W szczególnych wypadkach pomoc udzielana jest na oświadczenie.

 

Punkt OPPP w Jarocinie działa w Jarocińskim Ośrodku Kultury i czynny jest w środy w godz. 15.30-19.30. Ze względu na pandemię wniosek można też złożyć przez telefon dzwoniąc na numer (62) 723-20-06 od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00-20.00, w piątek w godz. 8.00-16.00 lub sobotę w godz. 8.00-12.00. Można też pobrać formularz wniosku ze strony www.pokrzywdzeni-kalisz.orione.pl i wraz ze zeskanowanymi dokumentami potwierdzającymi wystąpienie przestępstwa wysłać na adres mailowy: pokrzywdzeni.kalisz@gmail.com. Na spotkanie w Jarocinie można się również umówić pod nr. tel.: 608/233-396.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE