› kultura i rozrywka
14:46 / 19.12.2012

Cegiełki uratują powstańczą tablicę

Cegiełki uratują powstańczą tablicę
W ostatnią niedzielę starego roku parafia św. Marcina w Jarocinie rozpocznie sprzedaż tysiąca cegiełek o nominale 10 zł każda. Dochód zostanie przeznaczony na renowację tablicy ku czci trzynastu powstańców jarocińskich poległych w 1919 r., znajdującej się przy wejściu do krużganków okalających świątynię parafialną.


Epitafium zostało ufundowane przez jarociniaków ze środków zebranych w czasie kwesty wśród mieszkańców i uroczyście odsłonięte 3 maja 1923 r. Ostatnie prace renowacyjne przeprowadzono w 1987 r. Obecnie na tablicy widoczne są liczne wykruszenia, a przez to napisy tracą swoją czytelność. Renowacja będzie kosztowała około 10 tys. zł. Zostanie  przeprowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków w pracowni w Poznaniu. Przedsięwzięcie zostało podjęte w związku z przypadającą w przyszłym  roku 95. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Cegiełki będzie można kupić po niedzielnych mszach św. oraz w biurze parafialnym. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca w sprzedaży będą pomagać członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich im. gen. Stanisława Taczaka z Mieszkowa. Projekt graficzny przygotowało Muzeum Regionalne w Jarocinie, a druk sfinansowało Stowarzyszenie Jarocin XXI.  

(ls)

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST