› Zdrowie i uroda
17:58 / 08.10.2016

Chcesz do sanatorium? Nie musisz czekać. ZOBACZ

Chcesz do sanatorium? Nie musisz czekać. ZOBACZ

fot. Materiały ZUS

Po co czekać na skierowanie do sanatorium miesiącami, skoro można wyjechać na rehabilitację leczniczą z ZUS. Jeśli jesteś ubezpieczony, a stan twojego zdrowia grozi utratą zdolności do pracy, postaraj się o skierowanie do sanatorium – informuje odział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wlkp., któremu podlega również nasz powiat.  

R E K L A M ADeka MSRT 06 2020

Poniżej pełna informacja dotycząca możliwości skorzystania z opieki sanatoryjnej

Program bezpłatnej rehabilitacji w ramach prewencji rentowej skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, zagrożonych utratą zdolności do pracy w wyniku przebytej choroby lub urazu. Co najważniejsze, osoba skierowana na takie leczenie nie musi ponosić żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego, lekarz wystawi jej zwolnienie.

- Prewencja rentowa to przeciwdziałanie zawczasu pogarszającemu się stanowi zdrowia. Czas w tym przypadku jest kluczowy, bo dalsze miesiące pracy mimo pogarszającego się zdrowia mogą przynieść nieodwracalne skutki i pozbawić możliwości dalszej kariery zawodowej -  przekonuje Jerzy Rachuta - Główny Lekarz Orzecznik w Oddziale ZUS w Ostrowie Wielkopolskim.

Na tę ścieżkę poprawy kondycji zdrowotnej w równej mierze decydują się kobiety jak i mężczyźni, choć spośród 45 tys. pacjentów nieznacznie więcej było kobiet – 24 tys. Do sanatorium wyjeżdżają już nawet nastolatki, ale odsetek pacjentów zwiększa się dopiero w grupie wiekowej 30-39 lat. Rehabilitowani mężczyźni w wieku 50-59 to 39 procent panów, natomiast odsetek pań w tym wieku to 49 procent. Przeważnie powodem podjęcia leczenia są schorzenia narządów ruchu i krążenia oraz inne, będące najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy.

Dzisiaj z leczenia mogą korzystać cierpiący na schorzenia narządów krążenia, ruchu, układu oddechowego, głosu a także dla osób ze schorzeniami psychosomatycznymi, oraz po leczeniu onkologicznym raka piersi. Ponadto problemy z narządami ruchu i krążeniem możemy podreperować w trybie ambulatoryjnym, czyli w miejscu naszego zamieszkania. W 2009 r. ZUS wprowadził także możliwość rehabilitacji kardiologicznej w swoim domu, a monitorowaną telemetrycznie. Od 2010 r. ZUS realizuje również program dla kobiet po mastektomii, wspomaga on proces dochodzenia do pełnej sprawności po przebytym zabiegu. Od września 2016 r. natomiast prowadzony jest stacjonarnym pilotażowy program wczesnej rehabilitacji leczniczej dla osób, które podczas wypadku, w szczególności wypadku przy pracy, doznały urazu narządu ruchu.

ZUS ma podpisane umowy z 131 uzdrowiskami i placówkami medycznymi w całej Polsce. Co roku podpisuje umowy z najlepszymi placówkami medycznymi w kraju, które wyłaniane są w drodze obwarowanego wieloma wymogami konkursu. Jakość świadczonych usług jest regularnie poddawana kontroli. Sprawdzane są warunki hotelowe i żywieniowe, sprzęt jakim dysponuje ośrodek oraz kwalifikacje kadry medycznej i rodzaj prowadzonych terapii.

0
1
oceń tekst 1 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART