06:40 / 13.02.2020

Co z budową fabryki farmaceutycznej za ponad 20 mln euro w Jarocinie?

Co z budową fabryki farmaceutycznej za ponad 20 mln euro w Jarocinie?

fot. Materiały UM w Jarocinie

Co z zagranicznymi inwestorami, którzy tuż przed wyborami w październiku 2018 roku przylecieli helikopterem do Jarocina, następnie podpisali list intencyjny i przedwstępną umowę w sprawie kupna gruntu pod fabrykę farmaceutyczną w Jarocinie? Niestety, mimo wysiłków ze strony samorządu, nie ma dobrych wieści.  

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

 

Pojawienie się inwestorów, których helikopter wylądował na boisku spółki Jarocin Sport, wzbudziło duże zainteresowanie [więcej na ten temat czytaj TUTAJ], tym bardziej, że wydarzenie miało miejsce w samym środku kampanii przed wyborami samorządowymi, w których burmistrz Adam Pawlicki starał się o kolejną kadencję.

 

 

Okazało się, że biznesmeni są przedstawicielami Grupy Kapitałowej White Cloud z Londynu [o tym pisaliśmy również TUTAJ].

 

 

W czasie pobytu w Jarocinie burmistrz przedstawił zagranicznym inwestorom kilka propozycji gruntów, które mogliby nabyć pod planowaną budowę fabryki farmaceutycznej [więcej n aten temat przeczytasz TUTAJ].

 

 

Wybór padł na prawie 4-hektarową działkę między ulami Przemysłową i Zaciszną w Jarocinie, która należy do gminnej spółki Jarocińskiej Agencji Rozwoju.

 

 

Po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie kupna - sprzedaży gruntu [więcej szczegółów TUTAJ] burmistrz Adam Pawlicki napisał w mediach społecznościowych:

 

 

„Niektórzy wątpili, że wcielone w życie będą deklaracje, które padły podczas październikowej wizyty przedstawicieli zagranicznego inwestora w naszym mieście. Inni twierdzili, że to przedwyborcza mistyfikacja. Jednak fakty są inne.”

 

 

I dodał: „Inwestor wyraził chęć nabycia gruntów, na których chciałby zrealizować zadanie warte około 10 mln euro”.

SpectrumLeaf Poland deklarował budowę zakładu, którego wartość szacowana na ponad 20 milionów euro. Mialy być tam produkowane komponenty dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego.

 

Po liście intencyjnym podpisana została także wstępna umowa kupna - sprzedaży u notariusza.

 

- Następnie miała zostać zawarta ostateczna umowa. Inwestorzy zwrócili się o przedłużenie terminu jej zawarcia o kilka miesięcy - tłumaczy Robert Cieślak, prezes JAR-u. - Żeby zabezpieczyć nasze interesy, odpowiedziałem im, że to jest możliwe, ale przy odpowiednim zabezpieczeniu finansowym z ich strony, które miało wynieść 10% wartości transakcji, czyli około 200 tysięcy złotych. Oni się na to nie zgodzili, zrezygnowali i żadnego kontaktu z nimi już nie ma - informuje szef gminnej spółki.

 

 

Jego zdaniem przyczyną może być zmiana polityki przez grupę kapitałową White Cloud wobec inwestycji w Polsce. - Oni chyba w ogóle wycofują się z Polski, nie tylko z Jarocina - dodaje prezes Robert Cieślak.

 

 

Z kolei wiceburmistrz Bartosz Walczak tak komentuje finał negocjacji z zagranicznymi inwestorami:

 

 

- Decyzja inwestorów wynikała nie tylko z ich wewnętrznych problemów, ale miedzy innymi z „klimatu” jaki stwarzają dla przedsiębiorców przeciwnicy burmistrza, którzy od pierwszej wizyty inwestorów w Jarocinie podważali autentyczność tych osób. Za tę sytuację i atmosferę w Jarocinie należy podziękować „totalnej opozycji”, która bez przerwy donosi, szuka wszędzie afer i robi wieczny zamęt, paraliżując sprawne i profesjonalne funkcjonowanie gminy zarówno lokalnie jak i zewnętrznie. Takie bezmyślne postępowanie odstrasza wszystkich potencjalnych inwestorów, również lokalnych z terenu naszej gminy. Apeluje do tych osób aby się opamiętały, bo działają na szkodę dla naszego miasta i gminy - stwierdza zastępca burmistrza Jarocina. 

 

 

 

 

 

Najnowsze wydanie "Gazety Jarocińskiej" - a w niej - kliknij TUTAJ

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  Redakcja

1
16
oceń tekst 17 głosów 6%
R E K L A M AGAZETA online 03 MOBI TEKST