10:54 / 02.02.2020

Drogi, ścieżki, chodniki po nowemu - gdzie i kiedy?

Drogi, ścieżki, chodniki po nowemu - gdzie i kiedy?

fot. Archiwum jarocinska.pl

Przebudowa dróg i ulic oraz wymiana sieci w centrum Jarocina - to w dużym skrócie najważniejsze wydatki, które są przewidziane w tegorocznym budżecie gminy Jarocin. Co, gdzie, kiedy i za ile zostanie zrobione?

 

R E K L A M APROMOCJA 49 zł GJ Artur  MSRT

 

Prawie 26 mln zł zamierza przeznaczyć gmina Jarocin na inwestycje w tym roku. Takie pieniądze są zapisane w budżecie na 2020 rok.

 

 

Z planu finansowego wykreślone zostały 24 ważne zadania o wartości ok. 22 mln zł. Przyczyną - podawaną przez władze gminy - są ciągle rosnące wydatki na oświatę.

 

 

[chętni czekają na ekskluzywne mieszkania - budowa sie opóźnia - więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

 

- Przyszły rok to mniejsze wpływy wynikające przede wszystkim z niewystarczającej subwencji oświatowej z budżetu państwa i drastyczne zmniejszenie dochodów z opłat za zajęcie pasa drogowego. Zostały one zmniejszone z 10 złotych za metr kwadratowy (wpływ do budżetu gminy na koniec 2018 r. - ok. 200 tys. zł - przyp. red.) do 20 groszy - wyjaśniał wiceburmistrz Bartosz Walczak w czasie prezentacji projektu budżetu pod koniec ubiegłego roku.

 

 

[powiatowa, prawie 10-kilometrowa droga czeka na przebudowę i dofinansowanie - na ten temat czytaj TUTAJ]

 

 

Co zatem zostanie zrobione? Przede wszystkim te inwestycje, na które gmina już otrzymała albo ma szansę na dofinansowanie. A dokładnie:

 

 

Przebudowa ulicy Dworcowej w Mieszkowie

Kwotą ponad 253 tysięcy złotych gmina Jarocin dofinansuje przebudowę ponad 1-kilometrowego odcinka powiatowej ulicy Dworcowej w Mieszkowie - od skrzyżowania z ulicą Osiecką do przejazdu kolejowego (ogólny koszt to ponad 1,7 mln zł). Wykonana zostanie nowa nawierzchnia i przebudowany oraz poszerzony do 2 metrów chodnik. Roboty powinny ruszyć w pierwszym tygodniu lutego, a zakończyć się 30 listopada.

 

Kolejna dotacja do ścieżki rowerowej

75 tysięcy złotych gmina Jarocin dołoży w tym roku do przebudowy ścieżki rowerowej Jarocin-Wilkowyja-Żerków - na około 320-metrowy odcinek od skrzyżowania z drogą do Łuszczanowa do ostatnich zabudowań w Wilkowyi. Planowane zakończenie budowy ścieżki to koniec listopada 2021 roku.

 

Przebudowa ulicy Batorego w Jarocinie

Inwestycja obejmuje budowę drogi o długości ponad 500 metrów i szerokości 6 metrów. Ścieżki rowerowej z czerwonego betonu asfaltowego o szerokości 2 metrów oraz chodnika. Planowana jest także budowa ronda na wysokości skrzyżowania ulicy Podchorążych z ulicą Słowackiego. Droga zostanie oświetlona lampami typu LED. Przebudowa ulicy potrwa do poły tego roku i będzie kosztowała blisko 3 miliony złotych - 1,6 miliona złotych (60%) stanowi pozyskane przez gminę dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

 

Wymiana sieci w centrum Jarocina

Udział gminy w tej inwestycji prowadzonej przez Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie wyceny został na 11,5 miliona złotych (ogólny koszt to ponad 100 mln zł). Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę dróg gminnych po zakończeniu wymiany sieci w tej części Jarocina.

 

 

[będzie spotkanie z mieszkańcami w sprawie wymiany sieci w centrum Jarocina - szczegóły TUTAJ]

 

 

Na realizację wszystkich tegorocznych inwestycji - oprócz środków z budżetu - w gmina zamierza pożyczyć 28 milionów złotych w formie emisji obligacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

R E K L A M ADzień chłopaka_2020
1
1
oceń tekst 2 głosów 50%
R E K L A M ADzień chłopaka_2020